Medvědí česnek coby jarní životabudič má i své nežádoucí účinky
Patří mezi první jarní byliny, které je možné sbírat. Obsahuje zdraví prospěšné látky. Lze ho zpracovat a využít v kuchyni na mnoho způsobů. Kdy je ideální doba sběru? Jak může ublížit v případě nadměrné konzumace? Už jste zkusili česnekové víno?
Doba sběru v našich podmínkách
Medvědí česnek se dá sbírat dva měsíce v roce, zhruba od poloviny března do konce května. Vzhledem k tomu, že pěstování je možné jak na zahradě, tak i balkonu a není nikterak náročné, je tak pro většinu oblíbenou rostlinou. Pěstuje se právě pro jeho pozitivní účinky na naše zdraví. Medvědí česnek bývá nejvýraznější právě na jaře. Sbírejte ho dříve, než začne vytvářet první květy. Ty se většinou objevují koncem května, kdy se právě z tohoto důvodu sběr už nedoporučuje. Ptáte se proč? V té době rostlina už ztrácí svou typickou chuť a zároveň se i snižuje množství obsažených prospěšných látek. A které to vlastně jsou?
Pozitivní síla medvědího česneku
Není divu, že se těší značnému zájmu. Patříte také mezi milovníky medvědího česneku? Tak věřte, že se jedná doslova o unikát. Má totiž různorodé využití a působí příznivě na náš organismus. Je bohatý na vitamíny A, B, C. Obsahuje zinek, hořčík, železo, vápník, zinek a další minerály, které naše tělo potřebuje. Díky obsaženým látkám snižuje cukr v krvi, podporuje činnost srdce. Doporučuje se při nachlazení. Je přírodním antibiotikem a antimykotikem, tj. působí proti plísním a bakteriím.
Nežádoucí vedlejší účinky
Medvědí česnek je rozhodně zdraví prospěšný a určitě je dobré ho zařadit do svého jídelníčku. Přestože se hovoří o jeho pozitivním účinku na naše zdraví, tak je dobré vědět, že s jeho užíváním byste to neměli přehánět. Ano, i tady platí, že všeho s mírou. Nadměrná konzumace může způsobit nadýmání, průjem či zánět ledvin.
U některých osob se může projevit alergie na alicin (česnekové silice) a v případě pozření medvědího česneku či jen při pouhém kontaktu s kůží, se můžou objevit symptomy, jako je otok hrdla, dýchací potíže nebo zarudnutí či podráždění pokožky. Pokud vás trápí potíže se žaludkem, žlučníkem nebo slinivkou, buďte na pozoru. Jezte medvědí česnek s mírou a v případě jakékoli komplikace či užívání léků na srážlivost a ředění krve, se poraďte se svým lékařem.
Foto: Pixabay
Česnekové víno
Už jste zkusili česnekové víno? Ano, rostlina skýtá opravdu pestré využití. V tomto případě na výrobu potřebujete hrst čerstvých a nadrobno nasekaných listů medvědího česneku. Listy krátce svařte ve ¼ l bílého vína. Poté sceďte a podle chuti může dosladit medem nebo sirupem.
Zdroj: radimejinak.cz, prostreno.cz
Náhledové foto: Pixabay