Máte na zahradě pampelišky? Tato využití zřejmě neznáte

Pampelišky

Máte na zahradě nebo před domem vykvetlé pampelišky? Pokud se nacházejí přímo v krásně střiženém trávníku, určitě spíše klejete a nepřejete si je tam mít. Jinak se ovšem jedná o léčivky, které stojí z hlediska využití za to. Tradičně se smetánka lékařská používá na výrobu pampeliškového medu nebo sirupu a jiných dobrot. Rozhodně nelze zapomenout také na další alternativy. Jaké? To vám prozradíme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Tradiční pampeliškový ocet

Výbornou volbou je pampeliškový ocet. Ten se standardně využívá hlavně jako tonikum do koupele, případně k oplachování vlasů po jejich mytí. Vynikající je hlavně k minimalizaci mastnoty z pokožky. Jak takový ocet jednoduše připravit? Do lahve vinného octa mající objem 500 ml vložíme cca 15 listů pampelišky. Lahev bude následně umístěna na slunném místě cca 10 dní. Ideální je lahev průběžně promíchávat. Staré listy pampelišky se nahrazují novými.PampeliškyPampelišky: Foto Pixabay

Kosmetická voda z pampelišek

Kdo by nechtěl ryze přírodním způsobem trochu omladit? Asi každý. Pomoci si můžete velmi jednoduše pomocí pampeliškové kosmetické vody. Ta dokáže ošetřit pleť a pomůže také proti akné. Příprava je rychlá. Stačí dát dvě hrsti pampelišek do 0,5 l vroucí vody a nechat ji mírně probublávat. Do varu byste ji dostat neměli.

Mazadlo na bolavé klouby a vyrážky

Za zmínku stojí určitě také univerzální macerát. Získáte elegantní mazadlo na bolavé klouby, případně na různé kožní problémy. Vyrážky a skvrny po bodnutí hmyzem by měly všechny zmizet. Květy je třeba před přípravou zbavit lůžka a nechat jeden den pořádně zavadnout. Poté se zalijí v lahvi olivovým nebo slunečnicovým či jiným olejem a nechají minimálně 24 hodin macerovat. Když se smíchá macerát se včelím voskem, máte vynikající mast z pampelišek.

Pampelišky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.