Máte mezi svátky trochu času? Učaruje vám sváteční vinná klobása – jde o historické jídlo, které se rozhodně vyplatí zkusit v poctivé domácí verzi

Jemná vinná klobása se na našich stolech už objevuje přes 200 let a jistě ještě dlouho bude. Je totiž tak lahodná, že si ji mnozí z nás rádi dopřávají nejen o Vánocích. Na řeznických pultech ji najdeme od podzimu do jara, v teplých letních dnech by se rychle kazila.

Jak na domácí vinnou klobásu

Vinná klobása je plněná do přírodního střívka, většinou skopového, které má tu správnou pružnost. Obsahuje hlavně jemně umleté maso, a to vepřové, hovězí, někdy i telecí, pak vložku z rohlíků a veky s mlékem a samozřejmě víno a koření. Někteří řezníci dělají i klobásu smetanovou, která má ještě jemnější chuť. Co řezník, to jiná receptura, sami si musíme vyzkoušet, od kterého nám chutná nejvíce.

Jak ji připravit a co si vzít k ruce

Pokud připravujeme klobásu poprvé, váháme, jaký způsob zvolit. Každý totiž radí něco jiného. Někdo ji peče, někdo smaží, v některých rodinách se obaluje v mouce, jinde v klasickém trojobalu či v těstíčku nebo se nechá jen tak. Naprostá většina lidí ji smotává do šneků a upevňuje párátkem nebo špejlí.

Slanina

Foto: Pixabay

Všechny způsoby jsou možné a záleží jen na naší chuti. Pokud klobásu obalíme v mouce, bude po upečení křupavější, než neobalená, v trojobalu si zachová veškerou šťavnatost, přidá jí to ale na kaloriích. Klobása pečená nebo grilovaná v troubě bude mít kalorií méně, protože se z ní částečně vypeče tuk. Je však vhodná k rychlé konzumaci, po vytažení z trouby rychle vysychá.

Úskalí přípravy

Příprava vinné klobásy je zdánlivě jednoduchá, přesto se kuchař začátečník může setkat i s neúspěchem. Jak tedy na ni?

  • Je důležité ji před smažením nebo pečením smotat volně do šneků a propíchnout párátkem nebo špejlí se špičatým koncem (podle velikosti šneků). Bude krásně držet tvar a také se s ní mnohem lépe manipuluje, jak při přípravě, tak při podávání.
  • Aby klobása nepraskala, můžeme ji před vlastní přípravou krátce spařit ve vařící vodě. Tím se obal (střívko) zpevní a nepraskne. Důležité je také ji péct nebo smažit velmi zvolna ve vyšším množství tuku, jinak se ráda připaluje a přichytává. I když ale přesto trochu praskne, na chuti jí to neubere. Pokud bude z obou stran upečená dozlatova, sliny se na budou sbíhat tak jako tak.

 

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/svatecni-vinna-klobasa-bez-starosti,

https://www.vitalia.cz/clanky/vinna-klobasa-popraska-pri-smazeni/, https://www.vareni.cz/recepty/domaci-vinna-klobasa/, https://www.toprecepty.cz/recept/10533-vinna-klobasa-jak-ji-delala-moje-babicka/, https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/3-nove-recepty-z-vinne-klobasy-ochutnejte-lahodny-symbol-slunovratu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)