Máta peprná: vypěstujte si bohatou úrodu své vlastní bylinky

Máta

Máta není náročná bylinka na pěstování. Stačí ji vyhovět v několika základních požadavcích a můžete se rok od roku těšit nové úrodě. V ideálních podmínkách může dosáhnout výšky až 75 cm. Latinský název této vytrvalé bylinky zní Mentha piperin. Je to hybrid, který vznikl zkřížením dvou druhů máty, a jako takový neprodukuje semena. Množí se vegetativně a mnohdy sama, bez našeho přičinění. Její růst v zahradě bychom měli kontrolovat, protože se množí opravdu rychle.

Kam vysadit mátu?

Mátu nevysazujte v blízkosti jiných trvalek, protože ji považujeme za invazivní rostlinu, jejíž růst je potřeba kontrolovat. Nevysazujte ji ani v blízkosti jiných bylinek, kterým by mohla „předat“ své silné aroma. Potřebuje výživnou půdu, obohacenou například kompostem. Výsadba se provádí přímo do země v následujících termínech: konec března, duben, květen nebo na podzim – srpen/září. Ideální místo pro výsadbu je polostín.

Máta

Foto: Pixabay

Požadavky na půdu

Máta vyžaduje dobře propustnou půdu s dostatečným množstvím živin. Ideální je půda bohatá na vápník (jako je například černozem nebo spraš). Optimální pH je 6,0 – 7,5. Před výsadbou zbavte půdu veškerého plevele. Vzhledem k tomu, že má máta silný kořenový systém, je zapotřebí se plevele zbavovat po celou dobu pěstování. Z oddenků máty se pod zemí šíří výběžky, pomocí kterých se máta sama šíří. Pokud chcete její růst kontrolovat, je dobré ji pěstovat v nádobě.

Sklizeň máty

Mátu sklízíme první rok pouze jednou, druhý rok už nás čekají dvě sklizně: jedna v červnu a druhá na konci léta. Mátu bychom měli sklízet ještě před vykvetením, protože pak přichází o své aroma i cenné látky. Sklizené listy je možné nasušit; ne na přímém slunci ani na otevřeném prostranství, protože pak ztrácí svou barvu i množství obsažených olejů. Čerstvé listy je možné také zmrazit nebo naložit do oleje nebo octa.

Silná expanze máty

Pokud chcete zabránit tomu, aby se máta sama šířila a rostla tam, kde ji nechcete, můžete to provést dvěma způsoby. Tím prvním je vytvořit kořenům bariéru. Tato bariéra může být tvořena geotextilií, speciální gumou nebo jinou nádobou. Tyto materiály, které zakopeme kolem rostliny. Abychom se nezbavovali funkčních nádoby, můžete použít i starý kbelík či jiné nádoby. Okraj materiálu nebo nádoby by měl být asi 5 cm nad zemí. Druhou možností je pěstování v květináči. Květináč tvoří bariéru sám o sobě.

Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/ziola/9465-mieta-pieprzowa

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!