Máta: návod na její rozmnožení při pěstování v květináči
Máta je poměrně oblíbenou bylinkou, kterou s oblibou pěstujeme na zahradě i v květináči. Používáme ji na přípravu osvěžujících nápojů, ale také na přípravu lahodného mátového čaje nebo do různých dipů a dresinků. Dokáže osvěžit každé jídlo, a skvěle se hodí k letnímu počasí! Pokud máte dostatek prostoru, můžete mátu pěstovat v zahradě. Zde není potřeba se o rozmnožování máty nějak starat, spíše naopak.
Jak se rozmnožuje máta v zahradě?
Máta pěstovaná v zahradě se šíří podzemními oddenky, a to poměrně rychle. Často ji z tohoto důvodu považujeme za invazivní rostlinu. Při pěstování máty na zahradě je tedy naší prioritou jí spíše zabránit v šíření, než naopak. Děláme to tak, že pěstujeme mátu v rámci nějaké určité bariéry (v květináči, nebo ohraničenou určitými materiály. Pokud ale pěstujete mátu v květináči, je její rozmnožování o něco složitější.
Foto: Pixabay
Zakořenění ve vodě
Pokud již máte jednu vzrostlou mátu, můžete ji použít k rozmnožování a získání dalších sazenic. Mateční rostlina by měla být zdravá a nenapadená škůdci. Ideálním obdobím pro tuto metodu je jaro nebo léto. Kromě matečné rostliny budete potřebovat sklenici s vodou, trochu dřevěného uhlí a vitamín B1. Z mateční rostliny odřízněte stonek dlouhý asi 10 cm – měly by se na něm nacházet minimálně 3 dobře vyvinuté listy zdravého vzhledu. Dále postupujte takto:
- Dejte mátu do nádoby s vlažnou vodou (okolo 30 °C). Pro stimulaci růstu můžete přidat několik kapek vitaminu B1 nebo trochu uhlí, abyste zabránili hnilobě.
- Nechte stát na teplém, ale stinném místě (chraňte před přímým slunečním zářením). Ideální teplota je 25 °C.
- Každý den vyměňujte vodu – vždycky dejte vlažnou vodu.
- Kontrolujte, zda výhonek nezačal hnít.
- Asi za dva týdny by máta měla zakořenit – vytvoří se jí asi 1 cm dlouhý kořen. To je období, kdy mátu můžete umístit do květináče.
Množení pomocí odnoží
Máta se šíří podzemními odnožemi, čehož můžeme taktéž využít. Zde bude ale zapotřebí vyhrabat kořeny máty z květináče. Hledáte bílé podzemní odnože rostliny. Ty stačí odejmout a nasadit je do samostatného květináče. Uložte na světlé místo a přímém slunci. Nezapomeňte, že půda nesmí nikdy vyschnout (nepřemokřujte ji ale).
Zdroj: https://www.homebook.pl/artykuly/5343/mieta-uprawa-w-doniczce-w-domu
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!