Máta na zahrádce: Pomáhá i tam, kde by to člověk nečekal

Máta

Jakou bylinku najdeme skoro na každé zahrádce? Ano, máte pravdu, mátu. Právě ona roste doslova jako z vody. Když ji ostatně nehlídáte, dokáže zamořit obrovský prostor. Pěstuje se prakticky po celém světě, a to zejména díky svému multifunkčnímu využití. Nejčastěji ji potřebujeme při potížích zažívacího charakteru, je součástí spousty potravin. Použít lze ale tuto užitečnou bylinku i jinak. Jak? To vám prozradíme právě v tomto článku.

Antiseptické účinky máty

Máta je neskutečně ceněná díky svým antiseptickým účinkům. Představuje skvělého pomocníka při odstranění bakterií v ústech. Nádherně voní, takže eliminuje zápach jdoucí z úst. Mnohdy elegantně nahradí i žvýkačky, jejichž součástí jinak tradičně bývá. Stačí požvýkat lístek této rostlinky a sami uvidíte

Uvolní dýchací cesty

Máta je skvělým pomocníkem při uvolnění dýchacích cest. Astmatici si ji ostatně velmi cení. Při běžném nachlazení i zánětech průdušek jde o vynikající přírodní léčivo. Mátu je vhodné inhalovat, nicméně moc dobrý je i mátový čaj připravený z čerstvých nebo sušených lístků.

Omezení akné a jiných kožních problémů

O antiseptických vlastnostech máty už jsme psali, nicméně využijí se nejenom vnitřně. Máta umí potlačit příznaky akné a jiných kožních obtíží. Stejně tak pomáhá při bodnutí nějakým hmyzem, které postupně bude mizet.

Máta

Máta: Foto Pixabay

Zmírnění bolestivosti

Bolesti provázejí některé z nás bohužel velmi často, mnohdy i každý den. Rozhodně se vyplatí použít pro jejich zmírnění právě mátu. Hodí se hlavně při menstruačních bolestech a svalových potížích. Optimální je potřít čelo před spánkem mátovým olejem.

Antihistaminika z přírody

Jinak máta potlačuje histamin. Dokáže tak omezit míru alergických reakcí. Rozhodně ji tak v různém stavu stojí za to vyzkoušet.

Máta: Foto Pixabay

Zajímavosti týkající se máty

Tvrdí se, že máta dokáže snížit míru stresu a také nervozitu, která právě se stresovými stavy souvisí. Má pozitivní vliv na úsudek a paměť jako takovou. Zajímavý je i fakt, že ze semínka rostlinu jen tak nevypěstujete. Stačí si ale kousek odkopnout a máte vyhráno. Jen je lepší dát mátu do nádoby, abyste ji neměli všude po zahradě.

Máta: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.