Masožravou hlívu na špalcích předpěstujete i nyní v chladném předjaří
Milujete skvělou chuť hlívy ústřičné? Aby ne! Tato skvělá houba je jednak chuťově vynikající a jednak také nabízí spousty léčivých účinků. Pokud se s hlívou, respektive její sadbou poperete už třeba v prosinci či lednu, máte velkou šanci, že ještě letošní rok sklidíte první úrodu. Vždy tomu tak v roce očkování nemusí být. Nynější sadba vám to už zřejmě neumožní. V chladném období roku se tradičně očkují pouze polena. Do jara v chladném prostředí bez problémů vydrží. Jinak na konci dubna už se dají očkovat také pařezy mající kořeny.
Přichystejte si dřevěné špalky
V první řadě je zapotřebí přichystat dřevěné špalky. Mělo by se jednat o dřevo z čerstvě pokácených listnatých stromů. Tradičně se volí především jasan, ořešák, topol či osika. Špalky by měly být dlouhé zhruba půl metru a jejich průměr by se měl pohybovat mezi 15 až 20 cm. V prodejnách pro zahrádkáře si nakoupíte naočkované kolíky, které se zasunou do otvorů, jež vyvrtáte ve špalcích. Špalky by poté měly být v zavázaném igelitovém pytli při teplotě okolo 15°C až do jara. V pytli by mělo být minimum vody, je zapotřebí jej občas otevřít. Pokud jste špalky naočkovali v zimě, budou nyní hezky bílé.
Hlíva ústřičná: Foto se svolením Zdeňka Peldy
Prorůstání podhoubí bude trvat cca 2 měsíce
S tím určitě počítejte. Po uplynutí této doby můžete počítat s tím, že budete moci špalky zakopat na zahradě. Ideální místo je pod stromy, případně někde v přítomnosti hustějších keřů. Hlíva tak bude krytá před všudypřítomným větrem. Zalévat budete podle potřeby.
Víte, že je hlíva masožravá?
Zní to až neuvěřitelně, nicméně hlíva ústřičná je masožravka. Zmiňuje se o tom mykolog Jaroslav Vanča. Mycelium této houby je schopno chytit a následně pozřít některé hlístice. Chytá je podobně jako pytláci zvěř prostřednictvím ok. Jen hlíva disponuje myceliem v podobě vláken. Toxiny postupně hlístici dokážou paralyzovat a následně ji prorůstají do těla a zahubí ji.
Hlíva ústřičná: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.