Masožravé překvapení od Kokořína: Botanici našli 700 tučnic, které nežijí nikde jinde na světě

Tučnice, masožravá rostlina, příroda, ochrana přírody, masožravka

Masožravé překvapení od Kokořína: Botanici našli 700 tučnic, které nežijí nikde jinde na světě. Jsou to malé rostlinky s fialovým květem a velkým apetitem.

Tučnice obecná česká je kriticky ohrožený poddruh masožravé rostliny, který neroste nikde jinde na světě než v Jestřebských slatinách v Máchově kraji. Ano, tak prostě to je. A jak je vidět, opravdu se jí daří.

Roste a přibývá

A právě tam letos botanici napočítali 700 jedinců. A to je mnohem více, než tomu bylo kdykoli předtím. Dobrá zpráva? To bezesporu. Výsledek potěšil nejen vědce, ale i ochránce přírody – důkaz, že péče o lokalitu má smysl.

Tučnice láká hmyz na své lepkavé listy – tím je jedinečná. Jakmile na ně sedne mšice nebo jiný drobný hmyz, list se začne stáčet a kořist pomalu natráví. Ale nehledejte v tom žádnou bleskovou akci jak třeba u mucholapky. List se stáčí pomalu (koneckonců spoléhá na to, že se na něj muška či jiný hmyz předtím přilepili, a nemusí tedy nikam spěchat). Kvete v květnu a červnu a daří se jí jen v mokrých loukách s vysokou hladinou spodní vody.

Masožravé překvapení od Kokořína: Botanici

Foto: Qwert1234 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Bez ochrany by to nešlo

Jenže právě tyhle louky v minulosti lidé odvodnili a nechali zarůst. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) se proto snaží krajinu obnovit – a to mnoha způsoby. Odborníci i dobrovolníci v jejích službách kosí trávu (většinou ručně), vyřezávají náletové dřeviny a upravují vodní režim.

A jejich práce rozhodně není nadarmo. Jestřebské slatiny jsou totiž domovem i dalších unikátních druhů – roste tu třeba orchidej prstnatec český, hlízovec Loeselův i popelivka sibiřská, která tu přežila i dobu ledovou. A právě díky těmto vzácnostem je tohle místo považováno za botanický klenot Česka. Takže až sem někdy zavítáte, poohlédněte se po klenotech místní flóry. Některé z nich zahlédnete i z naučných stezek, které tu vedou.

Tučnice, masožravá rostlina, příroda, ochrana přírody, masožravka

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-botanici-nasli-na-ceskolipsku-700-ohrozenych-tucnic-nerostou-jinde-na-svete-a-pojidaji-hmyz-40480890, https://pladias.cz/taxon/overview/Pinguicula%20vulgaris%20subsp.%20bohemica, https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/prirodni/tucnice-obecna-ceska-unikatni-masozrava-trvalka

Náhledové foto: Disgwylfa / Creative Commons / CC BY 2.0.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)