Masážní olej ze smilu vám dokáže pomoci s mnoha problémy
Smil italský (Helichrysum italicum) obvykle používáme jako oblíbenou bylinku do polévek a omáček, v nichž dokáže velmi dobře nahradit maggi anebo nejrůznější kořenící směsi ve stylu kari. Ovšem málokdo ví i o jeho léčivých účincích.
Dost možná je to tím, že se tato bylinka u nás ještě donedávna pěstovala spíše sporadicky. Nedělají jí totiž dobře příliš deštivá léta. Zapomenete-li ji zasadit do propustné půdy a na slunné místo, pravděpodobně vám příliš dlouho nevydrží. Jinak je však na pěstování nenáročný.
Smil proti zánětům i na bolavé svaly
Asi nejvíce využijeme masážní olej, připravený ze stříbřitě-zelených lístků smilu. A jak na jeho výrobu? Celý proces je velmi jednoduchý. Stačí vzít dvě velké hrsti bylinky (listy, stonky a případně i květy) a napěchovat je do střední sklenice. Vše poté zalijete dobrým masážním olejem. Hodí se olivový panenský, ale může jít i o olej jojobový nebo třeba slunečnicový, lisovaný zastudena.
Vše uložte do chladné a tmavé místnosti a nechte nejméně dva týdny odpočívat (mnohem lepší je však měsíc). Poté sceďte a hotový olej uskladněte v dobře uzavíratelné nádobě. Na masáž ho používejte podle potřeby.
Foto: Radek Štěpán
Kdy se masážní olej ze smilu hodí nejvíce
Trpíte problémy s klouby? Máte podezření na zánět, potýkáte se se sníženou pohyblivostí apod.? Pak pro vás bude olej ze silu naprosto perfektní. Pomáhá také obnovovat mladistvý vzhled pokožky a pomáhá i proti plísní, takže se při masáži nohou rozhodně nebojte ošetřit ani prostory mezi prsty, kde se nejrůznější plísně a další kožní infekce množí nejsnadněji.
Hodit se vám může i aromaterapie
Ovšem i samotná vůně smilu vám může v mnohém pomoci. Ulevuje od napětí a stresu, poradí si s neuralgií a pomůže i s nespavostí. Namasírujte si s olejem spánky nebo použijte ten esenciální a nakapejte ho na kapesník nebo jinou vhodnou textilii. Tu pak uložte na polštář, uložte se ke spánku a zhluboka vdechujte aroma, které okolo sebe smil šíří.
Čaj na zánět průdušek
Ale nemusíte se omezovat jen na vnější použití. Dvě lžičky sušeného smilu zalité horkou vodou a podávané třikrát denně vám dokáží pomoci s onemocněním průdušek a odhleňují dýchací cesty. Čaj nechte 15 minut louhovat a poté vypijte (můžete ho dosladit medem). Užívejte týden až 14 dní do vymizení problémů.
A pokud se rozhodnete listy smilu italského přidávat „jen“ do jídla, pak se můžete těšit i na jeho pozitivní účinky na trávení. Pomůže vám zejména při konzumaci těžkých jídel. Dokáže předejít pocitu přesycenosti i potížím se žlučníkem. Je tedy nezbytným pomocníkem při grilování nebo svátečním nedělním obědě.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)