Máme je na zahradě, o jejich léčivých účincích však netušíme
V květinářství se nabízené rostliny obvykle striktně dělí na bylinky, letničky, balkonovky, trvalky apod. Ovšem existují i druhy, které bychom mohli směle zařadit nejméně do dvou kategorií. Jde zejména o málo známé léčivky, jež si mnoho lidí pořizuje pro jejich vzhled, aniž by tušili něco více o jejich vlastnostech a účinných látkách.
Dnes pro vás máme hned dva tipy na květiny, které plně vyhoví kategorii „okrasná rostlina“ a „bylinka.“ Tou první je bakopa drobnolistá (brahmi, Bacopa monieri) a tou druhou jarmanka větší (Astrantia major).
Nenápadná balkonovka, která povzbudí vaši mysl
Dokáže povzbudit, zahnat únavu a přitom je pro náš organismus zcela bezpečná. Není divu, že se výtažky z brahmi (ano, tento název zní bezkonkurenčně nejexotičtěji) objevují v nejrůznějších energetických nápojích a dalších přírodních povzbuzovačích.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bacopa je známá také svými antioxidačními účinky, posiluje a zlepšuje paměti a pomůže vám lépe se soustředit na zadaný úkol. Bakopa drobnolistá (Bacopa monieri) se nejčastěji užívá v podobě odvaru z čerstvé nati. Stačí jedna lžíce drobných lístků, zalitá horkou vodou. Po deseti minutách můžete pít a to nejlépe 3x denně. K dostání je ovšem také sušená nebo jako složka čistících nebo povzbuzujících čajů. A přitom mnoha z nás bujně roste v truhlíku na balkoně, případně se rozpíná jako pokojová rostlina nebo zdobí akvária či paludária.
Tahle trvalka potěší vonnými květy, ale i léčivými účinky
Druhou málo známou adeptkou na zařazení do moderních bylinářů je jarmanka větší (Astrantia major), nazývaná také slovensky jarmanka väčšia. Tady jsou však důvody trochu jiné než u bacopy. Zatímco u ní stojí za malým zájmem její exotický původ, jarmanka je evropskou bylinou. A ještě donedávna hojně využívanou. Pak však analýzy z laboratoří ukázaly vysoké koncentrace některých toxinů v oddenku a od jejího léčebného užití se upustilo.
Zapomnělo se však na to, že stejným způsobem lze využít i nať, pro níž zatím žádná omezení neexistují. Doporučuje se pouze zkrácení jejího užívání na tři týdny, jež je nutné proložit nejméně stejně dlouho přestávkou. To ovšem není ve světě bylinek vůbec nic výjimečného
A s čím vám může pomoci? Například se zažíváním, nechutenstvím, potížemi s močením nebo při zvládání obtížně léčitelných ekzémů a dalších zánětů v kůži.
Stačí si připravit odvar z jedné lžíce čerstvé natě a ten popíjet 3x denně nebo ho vlít do teplé koupele (3x týdně). Na zahrádce vás pak jarmanka potěší trvanlivými vonnými květy, které jsou vhodné i do vázy. Udělá vám tedy radost hned dvakrát. Vybírat si můžete z několika barevných variant a dařit se jí bude v polostínu a humusovité půdě. Nic víc nepotřebuje.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)