Malý návod na zazimování jahod
Jahody se řadí mezi trvalé rostliny, které dokážou udržet svůj porost prakticky neustále na jednom místě. Určitě se není třeba obávat, že byste o ně i při silnější zimě mohli přijít. Pravda je ale taková, že když se vám podaří jejich dokonalé zazimování, mohli byste mít příštím rokem naprosto perfektní úrodu se vším všudy. Podívejme se tedy na možnosti, které se nám nabízejí. Společně zjistíme, že nejde o nijak náročné úkony, takže je zvládnete bez problémů sami. Jahody se tak budou cítit jako bavlnce.
Zazimování jahod na záhonech
Dokonalou ochranu před mrazem zajistí bezesporu smrkové chvojí. Nejen, že jahodníky ochrání pře všudypřítomným mrazem, ale pomůže i v oblasti vytvoření ještě lepšího aroma plodů v následující sezoně. Nezapomeňte na odstranění suchých listů nad srdíčky jahod. Právě ty se totiž mohou stát živnou půdou pro nejrůznější plísně, choroby a mikroorganismy, jež mohou vznikat a škodit tak. Není od věci rostliny také preventivně ochránit chemickými prostředky. Rozhodně si zaslouží i nějakou tu ochranu navíc. Záhony lze zakrýt i netkanou bílou textilií.
Zazimování jahod v truhlících je specifické
Zcela speciální kapitolou je zazimování jahod v truhlících. Květináč můžete dát přímo na zahradu a ošetřit jej stejně, jako je tomu u jahod přímo v zemině. Jestliže zahradu nemáte, pak ostříhejte převislé výhonky, jež jsou delší, a následně květináč přikryjte chvojím. Před sezonou pak jahodníky přesadíte do nového prostředí a budete mít vyhráno.
Délka přípravy zazimování a náklady
Doba přípravy na zazimování jahod je minimální. Stačí vám pouze krátká doba, kdy rostliny pokryjete chvojím. Bohatě vám postačí jedno krásné slunečné podzimní odpoledne a máte zazimováno se vším všudy. Zakrývací plachty v podobě textilií vyjdou cenově okolo pouhých 100 korun.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.