Maliník a jeho škůdci: řadu z nich můžete snadno odstranit
Maliník je rostlina, která není příliš náročná na pěstování, když je splněno jen několik základních podmínek. Nese velice chutné plody, které chutnají dětem i dospělým. Jsou zdrojem vitamínů C, E, K a PP, obsahují pektiny, vlákninu a antokyany. Někdy se ale může stát, že rostlinu napadne nějaký hmyz, který nám krade naši úrodu nebo ji snižuje oslabením rostliny. Nemusí být ale těžké rostlinu od těchto škůdců uchránit.
Maliník a jeho škůdci
Maliník je bohužel poměrně náchylný na různé škůdce. Právě ti jsou tím, co znesnadňuje celkové pěstování této jinak nenáročné rostliny. Pro co nejlepší úrodu malin se vyplatí je znát a vědět, jak s nimi zatočit. Představujeme vám ty nejčastější škůdce na vašich malinících.
Foto: Pixabay
Mšice maliníková
Mšice se objevuje brzy na jaře. Jako vajíčko totiž přezimuje na malinových výhonech. Živí se listy, květy a bočními výhonky malin. Dosahuje velikosti 2 až 4 mm a má žlutou až nazelenalou barvu a dva páry křídel. Právě na jaře přispívá tento drobný hmyz k šíření nejrůznějších chorob. Napadené rostliny dávají méně plodů, které navíc mají malou velikost. Larvy křídla nemají. Vylučují sladkou medovici, na které se vyvíjejí plísně, což omezuje proces fotosyntézy (a oslabuje rostlinu).
- Preventivním opatřením je systematický řez a odstraňování výhonků s koloniemi hmyzu.
- V době vegetačního klidu aplikujeme speciální přípravky určené na ošetření ovocných plodin.
- V době vegetace můžeme použít jakékoli přípravky proti mšicím (pozor na ochrannou lhůtu do sklizně).
- Napadené rostliny pravidelně likvidujeme (nikoli do kompostu).
Nesytka maliníková
Kromě maliníku se ráda pouští také do ostružiníku. Tento škůdce si pochutnává zejména na výhonech těchto rostlin. Pokud na své zahradě pozorujete vadnoucí výhony, které mají uvnitř vyžrané chodbičky, pravděpodobně se jedná o dílo housenky nesytky. Housenka se prokouše od kořene směrem nahoru výhonem, a ve výšce asi 10 cm se zakuklí. Následuje dvouletý vývoj, který je zakončen motýlky, kteří jsou schopni téměř okamžitě klást vajíčka. Tato housenka obvykle hoduje na odplozených výhoncích, které bychom stejně odstranili, takže nezpůsobuje markantní škody.
- Napadené výhonky likvidujeme vytržením od kořene.
- Aplikujeme přípravky, jako je například Decis, Sumithion nebo Zolone – pouze v případě, že výskyt hmyzu je velký. Aplikace probíhá v srpnu.
Malinovník plstnatý
Miluje květní poupata a rašící listy. Je dlouhý asi 4 mm, má světle hnědou barvu a je hustě ochmýřený. Škodí ale také larvy, které dosahují asi 8 mm. Poškozují také plody, které mohou být uvnitř červivé či napadené plísní.
- Pravidelná sklizeň (malinovník se rád pouští do přezrálých plodů).
- Brouky lze sklízet ručně do nádoby s vodou.
- Aplikovat je možné přípravek DEcis EW 50, a to před začátkem kvetení. Po odkvětu je možné použít přípravek Zolone.
Svilušky
Tento nenápadný hmyz se vyznačuje oválným tvarem a nažloutlou barvou. Z listů rostlin vysávají šťávu. Na spodní stranu listů kladou vajíčka. Milují teplo, které prospívá k jejich množení. Jsou nenápadné, ale typicky na svou přítomnost mohou upozornit materiálem, který připomíná pavučiny.
- Existují chemické prostředky na jejich likvidaci.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-szkodniki-malin-ktore-sa-najgrozniejsze-i-jak-je-zwalczyc,nId,6121617
https://www.zahradaapriroda.cz/skudci-maliniku/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!