Maliník a jeho hnojení: kdy a jak použít vápník, draslík a hořčík

Maliník

Maliník patří mezi oblíbené zahradní keře. Pokud jej pěstujete, připravte se na to, že vyžaduje určitou péči. Té ale není mnoho. A na jaře se budete muset postarat především o správné hnojení. Když bude nejhůř, myslete na to, že už brzy budete sklízet šťavnaté sladké plody, které jsou navíc zdravé! Nepotřebujete být skvělý zahradník, abyste se mohli pustit do pěstování maliníku. Naučte se pár základních činností, mezi něž patří právě hnojení.

Maliník vydrží bez hnojení

Váš maliník může růst i bez hnojiva. Pak ale bude závislý na živinách obsažených v půdě. A to nemusí vždy dopadnout dobře. Díky správnému hnojení ale můžete dosáhnout mnohem silnější rostliny, z čehož budete těžit hned několikrát. Tak za prvé můžete ušetřit peníze za prostředky proti nemocem a škůdcům, protože vaše rostlina je vůči nim odolnější. Za druhé můžete zlepšit strukturu půdy, takže z ní rostliny budou schopny dostat více živin. A třetí důvod snad ani uvádět nemusíme – hnojiva dodávají rostlinám potřebné živiny.

Kdy mulčovat zahradu, Mulčování malin slámou, Mulčování malin, sláma, maliny, zimování malin, ochrana malin, ochrana malin před zimou
Foto: Pixabay

Vápník když listy žloutnou a vysychají

Vidíte, že listy vaší rostliny žloutnou a schnou? Pak můžete mít problém s nedostatkem vápníku. Nepodceňujte jeho množství v půdě, které se vyplatí i jiným zahradním rostlinám než maliníku. S vápníkem to máte trochu složité: deště jej smývají hlouběji a hlouběji pod povrch půdy, takže vaše rostliny nakonec mohou mít problém s jeho dosažitelností. A tak byste jej do své půdy měli dodávat pravidelně, ideálně jednou za tři až čtyři roky.

  • Přihnojujte proto svou půdu vápníkem pravidelně každé tři nebo čtyři roky v množství, které určí výrobce.
  • Vápník můžete aplikovat i rovnou na list, ale musíte vychytat to správné období: po začátku květu, ale před vytvořením prvního plodu.

Maliník potřebuje i draslík

Jak poznáte, že vaše rostliny mají nedostatek draslíku? Jejich listy žloutnout a na okrajích hnědnou, a to se týká především listů ve spodní části rostliny. Draslík použijte až tři roky po výsadbě své sazenice. Využijte k tomu hnojiva určená pro maliník, protože ta obecná mohou obsahovat chlór (v draselné soli). Maliník je na chlór velmi citlivý. Draslík ale dejte svým rostlinám až na podzim, protože jinak byste mohli způsobit, že rostlina bude hůře vstřebávat jiné živiny, například vápník či hořčík.

Hořčík pro správný růst

Pokud budete dávat příliš mnoho draselného hnojiva, může to bránit příjmu hořčíku, což se projeví ale až na starých listech. Obvykle ve formě intervaskulární choroby, která končí i opadem listů. Dodržujte doporučený poměr mezi draslíkem a hořčíkem. Hořčík je zapotřebí doplňovat zejména v období květu, kdy má rostlina největší spotřebu.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jak-nawozic-maliny-sprawdzone-sposoby/

https://www.garlo.cz/clanky/hnojeni-maliniku/?srsltid=AfmBOooQBbbDFBp-pw6j_85uUpvbJsh3JOnesLF0krDrkn2V89HI_bST

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!