Malí hnědí brouci ve spíži? Napadli vás červotoči – ti potravinoví. Zasáhnout je třeba hned
Malí hnědí brouci ve spíži? Napadli vás červotoči – ti potravinoví. Zasáhnout je třeba hned. Červotoč spížní alias chlebový (Stegobium paniceum) dokáže v kuchyni udělat pořádnou spoušť. Zaměřuje se na mouku, těstoviny, starý chléb a další suché potraviny – a co hůř, odkáže se k nim doslova prokousat.
Jak ho poznat? Není to těžké. Tito brouci jsou obvykle malí a hnědí a mohou se vyskytovat prakticky všude tam, kde skladujete potraviny. Prokouše se totiž i tvrdým plastovým sáčkem či dokonce třeba hliníkovým víčkem. V bezpečí je proti nim tedy jen máloco. Mezi příznaky napadení patří (kromě vizuální identifikace těchto škůdců) nepříjemný zápach a samozřejmě také změny barvy a konzistence potravin.
Foto: Pixabay
Strategie prevence napadení kuchyně
Nejlepší obranou proti broukům ve spíži je prevence. Zde je několik proaktivních opatření, na která se rozhodně vyplatí vsadit.
- Uchovávejte potraviny v dobře uzavřených nádobách. Po nákupu je přendejte potraviny obalů do pevných, vzduchotěsných nádob, do kterých se brouci nedostanou.
- Pravidelně čistěte a dezinfikujte kuchyňské povrchy a skladovací prostory. V rozích polic nainstalujte různé odpuzovače – například bobkový list nebo hřebíček. Vyzkoušet můžete také přírodní křemelinu – pro člověka není toxická, ale pro hmyz je smrtelná, účinně ho dehydratuje a zabíjí.
- Pravidelně spíž a kuchyň kontrolujte. Ostražitost vám pomůže zachytit napadení včas, než se rozšíří.
Okamžitá opatření při napadení brouky
Pokud v kuchyni objevíte spížní červotoče (a můžete se to stát opravdu snadno – vyskytnout se mohou třeba v mouce z obchodu, leckdy však také přiletí oknem), je třeba rychle a rozhodně jednat:
- Okamžitě vyhoďte všechny potraviny, které vykazují známky napadení.
- Všechny skladovací prostory opravdu důkladně vyčistěte a vydezinfikujte. K čištění nádob a polic použijte horkou vodu smíchanou s octem nebo saponátem (ideální je vzít úklid nadvakrát – nejdříve se saponátem a poté s octem).
- Po dvou týdnech vše znovu zkontrolujte. To opakujte po další dva až tři měsíce. Jedině tak si můžete být jistí, že jste se těchto nežádoucích návštěvníků opravdu zbavili.
Zdroj: https://www.denik.cz/dum-a-byt/cervotoc-spizni.html, https://www.pasti.cz/blog/cervotoc-spizni-chlebovy-jak-se-ho-zbavit/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)