Majoránka: vypěstujte si ji sami, je nenáročná!
Majoránku v naší kuchyni používáme bohužel nejhojněji v sušené podobě. Je to ale škoda, protože i čerstvá má mnohé využití. A to nejenom kulinářské, ale také zdravotní. Mezi její hlavní přínosy patří to, že tiší zažívací potíže, což je důvod, proč se v minulosti podávala „šestinedělkám“, tedy novopečeným maminkám. Zklidňovala totiž nejen jejich zažívání, ale také bříška jejich miminek. Jak na její pěstování?
Výběr stanoviště
Prvním krokem pro pěstování je výběr správného stanoviště. Majoránka má ráda teplo, takže pokud ji budeme pěstovat v zahradě, vybereme jí místo na sluníčku. A to tam, kde je dobře prohřátá půda. Tato půda by měla být dobře propustná, aby se v ní příliš dlouho nedržela voda. Pokud je půda chudá na živiny, je dobré rostlinku ve vegetačním období přihnojit. Protože se jedná o rostlinku, kterou chceme konzumovat, sáhněte raději po organických hnojivech.
Foto: Pixabay
Čas výsevu
Pěstování ze semínek není žádný problém. Zaséváme je koncem dubna přímo na záhon nebo v průběhu dubna do květináče. Ty pak umístíme do světlé místnosti, kde si sazenice předpěstujeme. Semena se nevysévají příliš hluboko, pouze se přikryjí vrstvičkou zeminy. V druhé polovině května můžete své sazeničky přenést na záhon. Pokud pěstujete více rostlinek najednou, nechte mezi nimi 10 až 20 cm velké rozestupy. Majoránku můžete ale pěstovat na slunečném stanovišti také doma v květináči.
Majoránka v kuchyni
V české kuchyni má majoránka dlouhou tradici. Používají se pouze listy, které se odtrhnou od stonku. Nejčastěji ji používáme do polévek, ale také masitých jídel. Známe ji také z bramboráků, ale také dalších klasických českých jídel, jako je guláš nebo játra. Kromě toho se používá ke zvěřině, do omáček a salátů. Podporuje trávení, takže se skvěle hodí k tučným jídlům. Používáme čerstvou i sušenou majoránku. Sušíme ji tak, že ji svážeme po několika větvičkách a pověsíme vzhůru nohama. Sušení jde velmi rychle. Sušenou majoránku skladujeme v papírových sáčcích nebo skleněných nádobách nejdéle jeden rok.
Majoránka jako lék
Majoránka podporuje trávení, protože zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Pokud trpíte průjmem, střevní kolikou nebo nadýmáním, připravte si majoránkový čaj. Kromě zažívání ale majoránka také mírní bolesti hlavy. Použít se dá pro zmírnění stresu (nemá sedativní účinky). Používá se také při nachlazení a k desinfekci. Ve formě obkladů se přikládá na bolestivá místa pro pacienty, kteří mají revma.
Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/336-2-pestujeme-majoranku.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!