Mahonie není jen jedna a obdivovat ji můžete po celý rok
Na první pohled si jí můžete splést s cesmínou. Zvláště, máte-lina zahradě mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolium). Ovšem druhů, vhodných do našich zahrádek, existuje mnohem více.
Dokáží být krásné po celý rok – na jaře potěší půvabnými květy (které na vaši zahradu přilákají rovněž množství včel), přes léto zase svými plody a na podzim a v zimě působí atraktivně zejména, dotkne-li se jejich výjimečných tvarů něžná jinovatka.
Mahonie se hodí i do malé zahrádky
Jde o dřevinu, která se u nás pěstuje už od 19. století. Je stálezelená a dařit se jí bude skoro všude – na slunci i pod stromy. Roste velmi bujně, přesto však obvykle nevyroste výše než do 150 centimetrů. O to více se však odkáže roztáhnout do šířky. Dovolit jí to však nemusíte, k zahradnickým nůžkám se staví velmi vstřícně.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Na jaře vás potěší oboupohlavními květy, seskupenými do hroznů. Později pak její plody přilákají ptáky… A možná i sběrače bylinek. Ještě nedávno byly sice považovány za jedovaté, dnes však tvoří nezbytnou součást některých likérů či moštů, které atraktivně dobarvují.
Namnožte si pichlavou krásku jednoduše z řízků
Řízkování a hřížení – oběma těmto metodám je mahonie nakloněna velmi příznivě. Stačí dobře vyzrálý řízek zapíchnout do písčitého substrátu a velmi brzy si vypěstujete svůj menší keřík.
A jaké druhy si lze dopřát? Možná tomu nebudete věřit, ale existuje jich přes sto. V našich zahradnictvích však bývají nejčastěji k vidění mahonie Bealeyova (Mahonia bealii), která vykvétá už v zimě, atraktivně zbarvená mahonie žilnatá (Mahonia nervosa) nebo přízemní mahonie plazivá (Mahonia repens). A pokud byste stáli o mohutný solitér zahrady, který dokáže vyrůst až do výšky čtyř metrů, pak vám určitě učaruje robustní mahonie japonská (Mahonia japonica).
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)