Magnólie se dá vypěstovat i ze semen. Obrňte se ale trpělivostí
Vzrostlý stromek magnólie zakoupíte v zahradnictví za několik stovek i tisíc korun. Dobrou zprávou ale je, že jakmile si koupíte jeden stromek, můžete si z něj vypěstovat další. Poté, co magnólie odkvete, její krása nekončí! Na podzim se totiž začnou tvořit šištice, na kterých můžete objevit jakési oranžovočervené bobule. To jsou právě ona semínka, ze kterých můžete získat nové stromky! Je třeba je sklidit dříve, než to za vás udělají ptáci či veverky.
Zralá semena magnólie
Šištice ale nesbíráme předčasně. Základem úspěchu je mít k dispozici zralá semena ze šištic. Ty je třeba uchovávat ve vlhku a teple. Jakmile semena vyschnou, už nejsou životaschopná. Ideální čas pro sklizeň semen je v září nebo v říjnu, kdy jsou krásně červená. Stačí je vybrat ze šišek. Někdy může trvat 10 až 15 let od výsadby, než váš stromek poprvé vykvete. Takže vás čeká dlouhé čekání, které si ale můžete zkrátit tak, že budete semena ze své rostliny sbírat rok co rok.
Očistěte semena magnólie
Semena magnólie můžete vysít už na podzim nebo počkat na jaro. První kroky jsou v obou případech stejné: musíte odstranit vnější obal semen. Namočte semena přes noc do teplé vody, což obal změkčí (namočení před výsadbou zvyšuje pravděpodobnost jejich vyklíčení). Pomocí brusného papíru odstraňte jejich voskovitý obal. Osušte je a aplikujte antimykotický přípravek (například Fundazol). V případě, že se rozhodnete pro podzimní výsadbu, je načase semínka rovnou vysít (viz další odstavec). Chcete-li vysít až na jaro, čeká vás ještě další práce navíc:
- Pokud plánujete semínka magnólie vysít na jaře (ideálně v dubnu), skladujte je po odstranění vnější vrstvy v uzavřené nádobě v lednici až do jara. Tento proces se nazývá stratifikace semen, čímž napodobujeme podmínky, které rostlina zažívá venku v přírodě. Tato uzavřená nádoba může být sáček naplnění vlhkým pěstebním médiem. Do média vložte semínka a nechte v lednici v klidu po dobu nejméně tří měsíců, nebo dokud nebudete chtít vysadit je.
- Průběžně kontrolujte, jestli pěstební médium nevyschlo, pravděpodobně bude zapotřebí mu čas od času dodat vláhu.
- Když semena vytáhnete z lednice, vyšší okolní teplota jim dává znamení, že je načase začít růst.
Výsadba semen
Ať už vyséváte na podzim nebo na jaře, postup je stejný: můžete je vysévat na venkovní záhony i do nádob uvnitř. V období klíčení je nejlepší částečný stín. Šance, že semínka vyklíčí, jsou 50 %. Proto jich vysejte více, než potřebujete rostlin. Semínka nasypte na povrch půdy a jen lehce je přikryjte zeminou. Přidejte vrstvu organického mulče, což udrží semínka ve vlhkém prostředí, než vyklíčí. Půda musí být vlhká, ale nikoli mokrá.
- Klíčení trvá několik týdnů, avšak někdy si rostlina dává na čas a vyklíčí až za několik měsíců.
Péče o mladé rostliny magnólie
Základem je vhodné stanoviště. Magnólie má ráda světlo, avšak přímé sluneční paprsky by ji mohly zahubit. Vhodné venkovní stanoviště je tedy mimo přímé sluneční světlo. Důležité je udržovat půdu vlhkou. Pokud vám rostlina vydrží i do příštího roku, významně posílí a šance na její přežití jsou opravdu velké. Nová rostlina může vaši zahradu krášlit i několik desítek let, takže tato práce s nejistým výsledkem rozhodně stojí za vyzkoušení.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/magnolie-pestovani-ze-semen/
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/magnolia/propagating-magnolia-seeds.htm
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!