Macešky a jejich pěstování
Pokud chcete mít na zahradě krásné krátkověké, leč vytrvalé rostliny, vyplatí se vsadit na macešky. Jedná se o dvouletky, které jsou označované též jako violky. Není se čemu divit, jelikož jakýmisi předchůdci současných macešek byly skutečně planě rostoucí violky. Co se týká dnešní podoby macešky, tak ta se objevuje až od 19. století. Kvete zejména časně zjara, a to od dubna až po červen. Barevně se květy pohybují v různých zajímavých variacích, které vypadají často naprosto skvostně. Je tedy jen na vás, jaké si vysadíte…
Důležitá volba stanoviště
Půdní podklad hraje podobně jako u ostatních květin velmi důležitou roli. Podklad musí být bohatý na živiny. Zapomenout byste neměli ani na slunnou polohu. Klidně můžete ale macešky pěstovat i v polostínu. Zajistit je třeba pouze dostatek živin v kombinaci s potřebným množstvím vody. Bez pravidelného zalévání se zkrátka neobejdou. Pěstovat můžete macešky jak na záhonech, tak klidně i v květináčích. Záleží na vaší libosti. Pověstná je maceška jako rostlina na hroby.
Základy péče o macešky
První rada spočívá v tom, kdy se vyplatí macešky sázet. Pustit se do výsevu můžete zkrátka pouze s vědomím, kdy chcete, aby vám rostliny vykvetly. Pro jarní kvetení je ideální, když macešky vysejeme zhruba v červnu či červenci. Mají-li macešky kvést na podzim, stačí je vysadit na jaře. Osivo musí být nutně pokryto zeminou, aby nedošlo k jeho zaschnutí. V zimě je vhodné sadbu lehce zakrýt, aby nedošlo k jejímu promrznutí. Na horách je lepší vysadit macešky do truhlíku, který ukryjeme před mrazy.
Tipy a triky
Macešky v minulosti lidé příliš v lásce neměli, jelikož jejich květy představovaly údajně macechu a její dcery. Obecně se mělo za to, že přinášejí neštěstí, a tak se vysazovaly na hřbitovy. Plná violka trojbarevná má údajně silně uklidňující účinky. Macešky se nicméně hodí do spousty krásných květinových kompozic, a tak nic nebrání v tom, abyste si je pořídili i vy.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.