Má váš mazlík kila navíc? Obezita psa může mít vážné následky
Obezita je mnohými odborníky považována za civilizační chorobu. Pochopitelně se týká zejména lidí, nicméně často se o ní hovoří i v souvislosti se zvířaty. Nadváhu může mít klidně i váš pes. Na vině jsem ale vy. Vždyť stravu mu přece upravujete sami. Obezita bývá nejčastěji zapříčiněna nevhodnou volbou krmiva, množstvím tučných pamlsků či absencí pohybu. Ať už je důvod jakýkoli, rozhodně se vyplatí s tím něco dělat. My se zaměříme na to, jak se obezita u psa pozná a také na prevenci. Přidáme navíc ještě další tipy.
Jak poznat obezitu psa? Podle nahmatání žeber
Obezitu lze poznat pochopitelně již vizuálně. Ideální je ale test nahmatání žeber. Jestliže poslední dvě žebra nejste schopni nahmatat, pes bude mít vcelku solidní nadváhu. S tou pochopitelně souvisí přetěžování kloubů a svalstva. Dále je třeba upozornit na vyšší riziko onemocnění srdce a cévního systému. „Obezita vašemu mazlíčkovi může způsobit mj. obrovskou zátěž kardiovaskulárního aparátu, oslabit imunitní systém, poškodit jeho játra ztučněním, zvýšit riziko nádorových onemocnění a mnoho dalších potíží“, jak tvrdí veterinářka MVDr. Daniela Králová.
Vsaďte na prevenci
Také pes může mít zdravý jídelníček. Pokud se zkombinuje vhodná strava s dostatkem pohybu, není co řešit. Čtěte si příbalové letáky u krmiva, zapomeňte na nezdravé pamlsky a držte se velmi jednoduchých zásad při výběru krmiva. Zajímavý názor má k této tématice odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Konkrétně říká: „První je výběr kvalitního, dobře stravitelného krmiva s dostatkem přírodních proteinů z pravého masa, vitamínů a vlákniny a samozřejmě bez zbytečné chemie, obilí i sóji. Takové krmivo se psům skvěle tráví, dodá jim dostatek energie a podpoří peristaltiku zažívacího traktu pro zdravé trávení. Pejsek by měl dostávat pouze „psí“ potravu. Rozhodně ho nekrmte od stolu či mu na přilepšenou nedávejte tučné uzeniny či masa.“
Foto. Pixabay
Odvažujte správnou dávku krmiva
Určitě. Výborným pomocníkem bávají nejrůznější online kalkulačky krmných dávek. Ty dokážou za chvíli napovědět, jaká by měla být ideální krmná dávka pro vašeho psa. Samozřejmě bude vše korespondovat s množstvím pohybu psa.
Nebalené pamlsky mohou být zlem
Je to tak. U nich je třeba mít se na pozoru. „Pejsci jsou zvyklí na odměňování. Volte ale pro psy zdravé pamlsky. Rozhodně není dobré psům dávat lidské dobroty, jako jsou například piškoty, protože obsahují cukr, a ten může vést u psa až k šedému zákalu. Velmi škodlivé mohou být pamlsky typu louhovaných bůvolích kůží plných chemie, či různých „odpadních“ surovin živočišného původu,“ doplňuje Jiří Švihálek.
A zase ten pohyb
Ostatně podobně jako u člověka. Prostě se nebojte jít s pejskem na dvě hodiny denně ven. Určitě mu tím velmi dobře posloužíte. Vám samotným to pomůže také.
Zdroje info: yoggies.cz, zemezvirat.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.