Má čmelák žihadlo? Nejlépe mu prospějete trvale kvetoucí zahradou

Čmelák

Už jste se letos tváří v tvář setkali s čmelákem? Určitě ano, vždyť tito mírumilovní tvorové do přírody prostě patří. Ostatně, jsou poměrně populární. Vždyť se v posledních letech také neskutečně zpopularizoval jejich chov. Určitě se ale nevyplatí přinést si čmeláky jen tak v krabici. Jejich chovu je třeba rozumět. My se na něj zaměříme o něco podrobněji. Nejprve se ale podíváme na životní cyklus čmeláků a na to, jestli jsou nebo nejsou nebezpeční.

Životní cyklus čmeláka pod drobnohledem

Jak životní cyklus čmeláka, tak i samotné uspořádání úlu se se hodně liší od toho včelího. Vše začíná vrzy zjara, kdy se čmeláčí matka probouzí z hibernace. V první řadě se dostatečně nakrmí a pak vybírá místo pro založení hnízda. Následně tak učiní a klade vajíčka. Dělnice se vylíhnou po nějakých 24 dnech. Bývá jich od 4 do 6. ty pak pomáhají v zásobování. Matka pokračuje v kladení vajíček a populace čmeláků se postupně rozvíjí. Když je dělnic dostatek, líhnou se také trubci a další matky. Hnízdo záhy opouští. Zůstává v něm jen stará matka, která jej nakonec opustí a sama zahyne. Mezi trubci a novými matkami dochází ke spáření. Když se pak nová matka dostatečně nasytí, před zimou hibernuje a cyklus se opakuje.    ČmeláciČmeláci: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak poslouží čmeláci a jsou nebezpeční?

Jestliže chcete mít doma dokonale opylené rostliny a stromy, pak se vyplatí mít čmeláky nablízku. Jsou to právě oni, kteří dokážou pracovat za poměrně nízkých teplot. Vyrážejí tedy již brzy zjara. Bez problémů létají za větru a deště. Opylení i při jarních mrazících je tak na světě. Nebezpeční určitě nejsou. Dobrému člověku by nic udělat neměli. Pokud ej ale dráždí, dokážou kousnout a bodnout. Žihadlem disponují matky a trubci.

ČmelákČmelák: Zdroj obrázku Pixabay.com

Chov čmeláků

Pokud se čmelákům chcete věnovat, měli byste si mnohé nastudovat. Když si je domů donesete jen tak, nejspíše je napadnou další škůdci, kteří se pak budou množit a z čmeláků toho moc mít nebudete. Správný čmelín by měl být vybaven ochrannou klapkou a pastí proti škůdcům. Jinak se vyplatí mít je na zahradě přirozeně. Stačí vám k tomu jen to, že na ní bude neustále v průběhu sezony něco kvést.

Čmelák: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.