Lýkovec jedovatý: nádherná ale velice nebezpečná dřevina
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) má svou nebezpečnost zdůraněnou už v druhovém jméně. Je to dřevina, která dorůstá výšky až 1,3 metru. Kvete velice brzy, ještě předtím, než se objeví její listy, obvykle v březnu nebo v dubnu. Květy mají růžovou barvu. Jeden květ je malý – dosahuje asi 1 až 1,5 centimetru. Nicméně na jednom výhonku je jich celá spousta a rostou po celé jeho délce. Na rostlině vydrží několik týdnů a šíří omamnou vůni – ne každému je ale příjemná.
Nenáročné na pěstování
Lýkovec jedovatý není náročný na pěstování. Vzhledem ke svým malým rozměrům se hodí i na ty nejmenší zahrady. Nevýhodou je ale jeho jedovatost – proto byste si pěstování této dřeviny měli rozmyslet v případě, že máte neposlušné domácí mazlíčky nebo malé děti. Všechny části rostslin jsou jedovaté, zejména pak plody (červené bobule, které dozrávají v červnu a červenci – jsou velmi podobné černému rybízu). Po každé manipulaci s touto rostlinou si dobře omyjte ruce.
Foto: Pixabay
Prospěšnost květů a plodů
Pro dospělého člověka je smrtelnou dávkou již 10 až 12 plodů! Někteří plody raději odtrhávají ještě zelené, aby zbytečně nelákaly děti. Oproti tomu ptáci, jako jsou vrabci či kosi, si těchto plodů mohou dopřát dosytnosti. Semena projdou jejich trávicím ústrojím a ptáci tak svým trusem přispívají k šíření této rostliny. Květiny jsou užitečné pro hmyz, včely, vosy a motýly. Kvetou totiž brzy na jaře, takže slouží jako raný zdroj obživy.
Výběr stanoviště
Ideální je plné slunce nebo polostín. I když přežije také ve stínu, nebude zde dobře kvést. Jeho ideálními společníky mohou být rostliny, které kvetou ve stejném období, jako například prvosenky nebo některé cibuloviny. Půda by měla být bohatá, takže před výsadbou je dobré do jámy přidat kompost. Na pH půdy tolik nezáleží, protože lýkovec poroste dobře v mírně kyselém, neutrálním a mírně zásaditém substrátu. Přesazování nemá rostlina příliš ráda, proto si dobře rozmyslete, kde jej chcete pěstovat.
Péče o lýkovec
Půda by měla být dobře propustná, ale ne příliš, protože rostlina nesnáší sucho. V suché půdě špatně roste a množství květů je skromné. Zálivka je tedy nutná nejen po samotné výsadbě, ale i v průběhu vegetační sezóny. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu, takže není zapotřebí ji na zimu přikrývat. Oproti tomu květy jsou náchylné na poklesy teplot. Prořezávání není příliš vhodné, protože rostlina se po něm dlouho vzpamatovává.
Zdroj: https://ladnydom.pl/wawrzynek-wilczelyko
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!