Louhování čerstvých a sušených bylin se liší – víme jak
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zima je pro přípravu bylinkových čajů přímo ideální. Abychom však jejich léčivý potenciál využili na maximum, měli bychom se držet několika základních pravidel. Zdaleka si nevystačíme jen s pouhým přelitím sušené drogy horkou vodou.
Ovšem sázet na nižší teploty třeba po vzoru oblíbených zelených čajů je také chyba. Rostlinné léky zkrátka vyžadují své a mnohdy stačí zažité návyky změnit jen minimálně. A my vám ukážeme, jak na to.
Vroucí voda ano, další postup se však liší
K ruce si vezměte bylinky a zalijte je v šálku vroucí vodou. Až potud je všechno stejné. Ovšem co málokdo ví je to, že by se měly během louhování několikrát jemně promíchat a nikoli jen ponechat pod pokličkou svému osudu. Mimochodem použití pokličky na hrneček je žádoucí vždy.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A jak dlouho bude louhování trvat? To záleží na použitých bylinkách. Ovšem všeobecně lze říct, že sušená nať potřebuje asi 10 minut, zatímco čerstvé listy nebo květy 3-5 minut. A louhujeme-li kořeny, pak tento interval ještě o pět minut prodloužíme.
A pokud si nevíte rady s množstvím bylinné natě, pak univerzální pravidlo vypadá následovně:
- Sušených bylin potřebujeme na 500 ml horké vody asi 20 gramů.
- Čerstvých bylin potřebujeme na 500 ml horké vody asi 50 gramů.
Samozřejmě máte-li ve vašem receptu uveden poměr jiný, dodržte ho. Ovšem pokud právě připravujete „notoricky“ známý heřmánkový čaj nebo šalvějové kloktadlo, mohlo by se vám hodit.
Použitá voda a další
Pamatujte si také, že záleží na použité vodě. Jestliže máte doma velmi tvrdou, pak dobu louhování prodlužte o 2-3 minuty. Minerály ve vodě totiž efektivitu louhování snižují. Pravidlo o pravidelném míchání ovšem stále platí. Hotový bylinkový čaj můžete dochutit medem, citronem apod.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)