Lopatkovec nekvete: Kde děláte chybu
Ano, naši domácnost dokáže ozdobit i díky svým širokým svěže zeleným listům, jež jako bonus čistí vzduch v místnosti. Ovšem přítomnost květů přece jenom potěší více. A když se této pokojovce do kvetení příliš nechce, je třeba hledat chybu zejména v nesprávné péči.
Lopatkovec jako rostlina do stínu? Ano, ale…
Ve stínu bude přirůstat a zachová si svou nádhernou barvu. Ovšem v květinářství už vám neřeknou, že v těchto podmínkách ani náhodou nepokvete (a když už, tak jen velmi skromně). Lopatkovci (Spathiphyllum) nejlépe vyhovuje světlý polostín a umístění okolo jednoho metru od okna. V místnostech orientovaných na jih může být tento odstup ještě delší.
Věděli jste, že: lopatkovci se říká také spatifylum nebo toulcovka? Na svět najdete asi 40 druhů těchto rostlin.
Jak by měla vypadat ideální zálivka?
Lopatkovec nesnáší přemokřování, ale nelibuje si ani v přísušcích. Zemina v květináči by měla být neustále vlhká. A jak poznat ideální čas pro zálivku? Zapíchněte špejli do hloubky dvou centimetrů. Je-li suchá a čistá, pak můžete zalévat. Dařit se mu bude také v samozavlažovacím květináči.
Foto: Pixabay
Používejte pokud možno měkkou odstátou vodu, jinak se v substrátu postupem času usazují nejrůznější minerály, které brání kořenům v přístupu vzduchu, což se dříve nebo později negativně podepíše na zdravotním stavu rostliny.
Když hnojit, tak minerály pro květ
Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce. V případě lopatkovce se docela dobře osvědčují i běžné hnojivé tyčinky, naopak hnojivo aplikované na listy příliš vhodné není.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)