Lopatkovec je jedovatý, ale nebojte se ho

Lopatkovec

Mezi hodně známé kvetoucí pokojové rostliny patří bezesporu lopatkovec. Jedná se o jedovatou rostlinu, která se řadí do čeledi aronovitých. Svůj původ má v Jižní Americe, konkrétně ve vzdálené Kolumbii. Celková výška této pokojové rostliny se pohybuje od 50 do 60 cm. Listy jsou typicky umístěné na poměrně dlouhém stvolu a charakteristické jsou leklou barvou a celokrajností. Květů se o této rostliny dočkáme zpravidla od března až do října. Jaká by měla být péče o lopatkovec a co je třeba brát všechno v potaz?

Péče o lopatkovec

V první řadě je třeba předznamenat, že lopatkovec vyžaduje dostatečné množství světla. V přítmí nedokáže vykvést. V polostínu se mu ovšem daří dobře. Důležitá je vzdušná vlhkost. Během květu je zapotřebí rostlinu dokonale zalévat. Po odkvětu se vyplatí se zaléváním přestat a omezit jej na minimum. Teplota pro pěstování by se měla pohybovat v rozmezí od 18 do 22°C. Přesazovat by se lopatkovec měl jednou za dva roky, a to na jaře. Hnojí se také jednou za dva týdny, a to květinovým hnojivem určeným na květ.

Množení lopatkovce

Pro mnohé je neznámé množení lopatkovce. Dělí se prostřednictvím trsů. Pozor byste si měli dát jen na to, aby každá část disponovala dostatečným kořenovým systémem a také olistěním. Zasadit a nechat ujmut je třeba rostlinu při teplotě pohybující se v rozmezí od 20 do 23°C. Ve své domovině, v Koumbii, roste ve stínu větších stromů a kvete od jara až do podzimu. Vyznačuje se nádhernými bílými květy, jež připomínají toulce a mají smetanově krémové palice. Výška rostliny s pohybuje standardně od 25 do 75 cm.

Nejznámější odrůdy lopatkovce

As nejznámějším kultivarem lopatkovce je Spathiphyllum wallisii. Tato odrůda se standardně dorůstá výšky okolo 30 cm. Z ostatních známých druhů jmenujme Mauna Loa a Petite. Prvně jmenovaný druh se dorůstá výšky až 60 cm. Je ale bohužel velmi málo odolný. Bez problémů z něj můžeme seřezávat květy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.