Listy salátu se barví do růžova. Co může být příčinou?

Salát

Ledový salát je úžasnou pochoutkou, která může být zdrojem vitamínů a minerálů. Pochutnáme si na něm, když je čerstvý, protože to pak krásně křupe. Někdy se ale listy salátu zbarví do červené nebo růžové barvy. Co to znamená? Můžeme takový salát ještě jíst? Toto zbarvení není nebezpečné, svědčí ale o tom, že se v zelenině udála určitá změna. Jaké jsou důvody?

Proč se listy salátu barví do růžova?

Důvody můžou být hned tři. Zaprvé je salát vystaven plynnému etylenu nebo zadruhé byl vystaven vysokým teplotám. Třetím důvodem je vystavení nedostatku vody. Aby byl salát ochráněn před plynným etylenem, výrobci jej balí do uzavřeného sáčku. Uvnitř něj se vyskytuje více dusíku a oxidu uhličitého, než v běžném ovzduší. Pokud dojde k narušení obalu, bude vystaven kyslíku, který může způsobit zrůžovění. Proto bychom salát měli nechat zabalen tak, jak jsme si ho přinesli z obchodu, až do zpracování. Skladujeme jej na chladnějších místech, protože i vysoké teploty vedou k růžovění.

Salát

Foto: Pixabay

Co dále ovlivňuje barvu salátových listů?

Existuje několik faktorů, které ovlivňují barvu listů a mohou přispět k jejich zrůžovění. Salát může zrůžovět před i po sklizni.

  • Světlo – intenzívní světlo způsobuje chemickou reakci uvnitř rostliny. Spolu reagují molekuly chlorofylu a karotenoidů, čímž vzniká růžová barva.
  • Voda – pokud salát omyjete vodou, absorbuje část vody a vybledne (získá světlejší odstín). Pokud k omytí použijete citronovou šťávu, jeho barva bude tmavší.
  • Nevhodná manipulace – teplotní šoky, nárazy a hrubé zacházení může vyvolat produkci fenolů, které vedou ke změně barvy. A to i přes to, že salát byl skladován v chladu. Při otlačení nebo natrhnutí salátových listů dochází ke kontaktu salátových enzymů s kyslíkem, což způsobuje hnědnutí listů.
  • Stáří salátu – salát mění barvy podle toho, jak je starý. Mladý salát má světle zelené listy. Jak stárne, dochází k produkci chlorofylu, který způsobuje nažloutlou barvu. Postupně dochází také k produkci karotenoidů, které mohou způsobit zrůžovění.
  • Skladování – pokud salát skladuje na chladném a tmavém místě, bude mít světle zelenou barvu. Skladování při pokojové teplotě a světle způsobí tmavší zelenou barvu. Teplé místo může způsobit zbarvení do růžova.

Můžeme jíst růžové listy salátu?

Vnější listy se zbarvují do růžové (nebo i hnědé) dříve, protože jsou nejvíce vystaveny působení kyslíku. Změna barvy na růžovou je způsobena chemickou reakcí, nikoli v důsledku působení mikroorganismů, bakterií a plísní. Růžový salát je tak stále bezpečný ke konzumaci.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/lettuce-turning-red-or-pink/

https://www.vitalia.cz/clanky/jak-poznat-ze-ledovy-salat-neni-uvnitr-horky/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!