Listy rebarbory můžete využít proti mšicím i jako hnojivo

Rebarbora

Listy rebarbory obsahují kyselinu šťavelovou, díky čemuž jsou vysoce toxické pro konzumaci. Spousta zahradníků je proto bez milosti a dalšího použití prostě vyhodí. Tato toxicita ale může být vhodným způsobem využita v zahradě. Kyselina šťavelová působí jako velmi mírný pesticid, který na rozdíl od některých ostatních neškodí včelám.

Listy rebarbory patří do kompostu

Zahradníci často váhají nad tím, jestli je možné něco tak toxického, jako jsou listy rebarbory, vložit do kompostu. I když jsou nebezpečné pro člověka či domácí mazlíčky při přímé konzumaci, pro ostatní rostliny jsou zcela bezpečné. Protože jsou zdrojem dusíku, mohou se stát skvělým doplňkem vašeho kompostu.

Listy rebarbory
Foto: Unsplash

Listy rebarbory fungují proti růstu plevele

Kromě toho, že si můžete připravit domácí spreje, je možné použít též listy jako takové. Jednoduše je rozložte na oblast zamořenou plevelem. Listy rebarbory plevel zadusí, čímž jej odstraní. Vzhledem k tomu, že listy rebarbory jsou tak velké, pokrývají velkou plochu země a zabraňují plevelům vidět sluneční světlo. Tento způsob odstraňování plevele může být ve skutečnosti bezpečnější, než použití nejrůznějších pesticidů.

Rebarborové listy se vypořádají s připáleninami

I ten nejlepší kuchař čas od času něco připálí. Stačí chvilka nepozornosti a odolná připálenina je na světě. Někteří kuchaři doporučují trik s rebarborovými listy namísto úmorného drhnutí. Jednoduše do připáleného hrnce vložte několik listů rebarbory a krátce povařte. Jako zázrakem se zbavíte veškerých připálenin.

Domácí sprej na růže a jiné rostliny

Rostliny, na kterých si rády pochutnávají mšice a které nejsou jedlé, můžete ošetřit domácím sprejem vyrobeným z listů rebarbory. První účinky jsou viditelná až po dvou týdnech, nejsou okamžité. Proto se vyplatí používat sprej pravidelně celé léto. Připravit si takovou směs není nic složitého. Zde je postup krok za krokem:

  1. Nádobu naplňte do její poloviny listy rebarbory (můžete je natrhat nebo nakrájet – pozor na toxicitu).
  2. Poté nádobu dolijte vodou do plna a přiveďte k varu.
  3. Po pěti minutách varu odstavte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  4. Sceďte a pomocí rozprašovače naneste na rostliny, které chcete ochránit před mšicemi.

Zdroje info:

https://www.abc.net.au/gardening/how-to/top-tip-using-rhubarb-leaves/11187186

https://thegreensted.com/4-things-you-can-do-with-rhubarb/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!