Listové řízky: Tyto pokojovky vypěstujete z mála

Zamiokulkas: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Možná i vás lákalo si čas od času uštípnout lísteček nějaké zajímavé pokojovky a pokusit se o její pěstování doma. Nic takového samozřejmě nedoporučujeme, ovšem vyplatí se vědět, které pokojové krásky toho k rozmnožení potřebují opravdu málo.

Listové řízky jsou přesně tím, na co vypadají – miniaturními kousky zeleně, které se při správné péči dokáží proměnit v půvabné dekorace interiéru. Odebíráme je jen ze zdravých rostlin a pokud je to možné, hodinu před jejich odstřižením rostlinu zalijeme.

Zamiokulkas je králem jednoduchého množení

Bude vám stačit i jeden jediný list. Stačí ho opatrně naříznout na spodní straně podél řapíku a položit na kvalitní a čerstvý substrát. Pro větší úspěch doporučujeme ještě předtím namočení odřezku v práškovém stimulátoru. Zeminu zalijte a květináč překryjte igelitovým sáčkem. Postavte na teplé a světlé místo. Občas provětrejte, udržujte zeminu vlhkou a za osm až dvanáct týdnů se můžete těšit na malé zamiokulkasy.

Stejně snadno se množí i sanseviera alias tchýnin jazyk. V jejím případě nařežte listy na několik částí o délce nejvýše šest centimetrů. Při množení postupujte jako v předchozím případě.

ZamiokulkasZamiokulkas: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

 

Jak na tořivky a africké fialky

Saintpaulia, senpolie, africká fialka – tahle kráska toho k rozmnožení potřebuje opravdu málo. Sázkou na jistotu jsou alespoň pět měsíců staré vyzrálé listy s délkou listové čepele asi 4 centimetry. Stačí jim i nádoba s vodou, množení přímo v substrátu je však jistější. Mladé africké fialky dokáží kvést už po roce.Africké fialkyAfrické fialky: Zdroj obrázku Pixabay.com

U tořivky je nejlepší vybírat listy z rostlin těsně po odkvětu. Odstraňte jednu polovinu listu (těsně pod listovou čepelí) a zbytek zapíchněte podélně do vhodného substrátu s dodržením výše popsaných pravidel.

Šáchor si namnožíte ještě snadněji

Zalíbil se vám papyrus v sousedově květináči? Požádejte o jeden starší stvol, zkraťte konce listů a ponořte ho obráceně (alias listovou stopkou směrem vzhůru) do misky s vodou. Brzy se objeví drobné kořínky, jakmile zesílí, vysaďte ho do běžného substrátu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)