Listová hořčice: pěstování je snadné, chuť pikantní

Listová hořčice

Listová hořčice není příliš známou plodinou. Svůj původ má na asijském kontinentě, kde je její použití rozšířenější. Avšak tato rostlina velmi dobře poroste také u nás. A navíc: její pěstování není vůbec náročné. Listová hořčice patří k těm rostlinám, které mají poměrně rychlý růst. Můžete si zakoupit semínka, stejně tak si ale můžete pořídit sazeničky (když například nevíte, zda vám bude rostlina chutnat a upotřebíte ji).

Listová hořčice a výsev

Pokud jste se rozhodli pro pěstování ze semen, můžete začít kdykoli od března do října. Jarní výsevy jsou poněkud náchylnější k vybíhání do květu, proto spousta zahradníků doporučuje výsev až na přelomu července a srpna. Nicméně i nyní můžete dosáhnout velkých a šťavnatých listů, které můžete postupně sbírat opravdu dlouho. Semínka můžete vysazovat každé tři týdny, abyste měli listovou hořčici po ruce celou sezónu. Semena sázíme mělce s asi centimetrovými rozestupy od sebe. Jakmile vzejdou, vyjednotíme je tak, aby byly ve vzájemné vzdálenosti asi 8 cm od sebe.

Bylinky

Foto: Pixabay

Výsadba listové hořčice

Pokud jste si nakoupili sazeničky listové hořčice nebo jste si je předpěstovali doma, rovnou je rozmísťujte ve vzdálenosti 8 cm od sebe. Stanoviště by mělo být slunečné, ale hořčice vám dobře poroste i v polostínu. Pro úspěšné pěstování hořčice je vhodnější chladné počasí, proto se vyplatí zejména jarní a podzimní výsadba. Péče spočívá zejména v zálivce, když je období sucha. Taktéž se vyplatí pravidelně odplevelovat záhon, protože plevel konkuruje vašim rostlinám v živinách i vodě. Navíc jim ubírá místo, které potřebují, aby mohly správně růst.

Sklizeň listů hořčice

Listy hořčice můžeme sklízet, jakmile dosáhnout velikosti minimálně 5 cm. Sklizeň je možné provádět po jednotlivých listech nebo odřezáním celé rostliny. Chuťově jsou nejlepší samozřejmě mladé a křehké listy. Ty starší mohou být příliš tvrdé a už dost hořké. Listy se jí syrové i vařené, chuť mají pepřovou. Použít je můžete namísto špenátu, počítejte ale s výraznější chutí.

S hořčicí na talíř

Před jakoukoli další úpravou je třeba hořčici omýt ve velké misce plné vlažné vody. Tím se zbavíte všech nečistot. Poté z listů odstraňte stonky – jde to lehce tak, že listy přeložíte napůl a stonky vytrhnete. Před vařením není třeba listy sušit. Při vaření listy hořčice zmenší svou velikost, a to až na 1/8 svého původního objemu. Pár čerstvých listů můžete přidat do zeleninového salátu nebo spolu s ostatními zelenými bylinkami na chleba s máslem. Listy je možné přelít trochou olivového oleje a octa a konzumovat jen tak. Velmi dobře jdou ke kořenové zelenině, vejcím natvrdo, ale také slanině či šunce.

Zdroje info:

https://harvesttotable.com/mustard_greensmustard_greens_c/

https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/greens/growing-mustard-greens.htm

https://www.prazskypatriot.cz/mate-na-zahone-malo-mista-a-chcete-hodne-vitaminu-vypestujte-si-asijskou-listovou-zeleninu-je-to-snadne/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!