Listopadový výsev má svá pozitiva aneb Co vysít a proč je nezbytná příprava půdy před samotným výsevem

výsev

Máte rádi, když se na zahradě stále něco děje? Baví vás práce venku, neboť má pozitivní vliv na psychickou i fyzickou stránku člověka? Užít si zahradničení můžete i v listopadu. Co lze v tomto měsíci vysít? Proč je nezbytná příprava půdy před samotným výsevem? A jaké konkrétní výhody má výsev v listopadu?

Dobré je, že si můžete užít práci na zahradě i v listopadu. Vyhnete se tak případnému podzimnímu splínu, a ještě se budete moci těšit na brzkou jarní sklizeň. V listopadu můžete sít ranou karotku, kořenovou či naťovou petržel, ředkvičky i listový salát.

Důležitá je příprava půdy před výsevem

Záhony je třeba zbavit veškerého plevelu. Záhony pro kořenovou zeleninu musí být dostatečně prokypřené. Zemina by měla být zbavena větších hrud. Půda by měla být vyhnojená už z loňského roku. Jde o to, že kořenová zelenina nemá ráda přímé hnojení. K tomu v pohnojené půdě je i náchylnější k napadení škůdci. Pokud potřebujete obohatit půdu o živiny, postačí kompost.

Výhody podzimního výsevu

Nejen, že se budete moci těšit z brzké sklizně, ale zároveň nikdy předem nevíte, jaké bude jaro, zda vám počasí umožní pracovat venku. Tímto budete mít náskok a záruku vlastní sklizně.

Další výhodou je, že kvůli nižším teplotám v listopadu se v půdě nevyvíjejí škůdci. V oblastech se zvýšeným rizikem výskytu pochmurnatky mrkvové, která způsobuje červivost mrkve, se doporučuje pro podzimní výsev spíše zvolit karotku. A to díky její kratší vegetační době a během jara se sklidí dříve, než se pochmurnatka rozšíří.

mrkev

Foto: Pixabay

Jak na správný výsev zeleniny v listopadu

Použít můžete letošní semena, která vám zůstala, jakožto samozřejmě pořídit i nová, pokud nemáte doma už žádné zásoby pro využití. Pro zdárný výsev se doporučuje semena smíchat se suchým pískem v poměru 1:2. Výsev má být mělký, cca do hloubky 0,5 cm. Po vysetí zahrňte zeminou, mírně přimáčkněte.

Aby byl podzimní výsev úspěšný, je podstatné, aby osivo nasálo vlhkost, nabobtnalo, ale nevyklíčilo. Z toho důvodu je lepší provést výsev ve druhé polovině listopadu, kdy jsou teploty zpravidla už nízké.

Dobře rovněž funguje setí do tzv. rýh, které právě lépe drží vlhkost a vyšší vrstva zajistí ochranu semínek před výkyvy teplot. V zemině udělejte rycím kolíkem rýhy, zasejte a přihrňte zeminu. Mezi řádky můžete dát mulč, například posekanou trávu. Tímto půdu ochráníte před prorůstáním plevele, a ještě slouží i jako izolace. Pokud udeří mrazy, můžete záhony pokrýt netkanou textilií.

Zdroj: prozeny.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay