Listí nemocných stromů do kompostu: v těchto případech to lze
Spousta lidí váhá, zda do kompostu přidávat listy stromů. A proto na otázku, zda se dá kompostovat listí dokonce nemocných stromů, spousta zahradníků odpoví, že ne. A raději se vrhne do pálení takového listí. Pálení ale má svá rizika, navíc na podzim, kdy listy ze stromů opadávají, převládá deštivé a vlhké počasí. A tak může být tato činnost ještě více znepříjemněna. Přitom za určitých podmínek můžete kompostovat i listí nemocných stromů.
Zdrojem nákazy
Spadané listí sice může u některých rostlin fungovat jako jakási izolační a mulčovací vrstva, nicméně pokud necháme listí ležet pod stromy, zaděláváme si na problémy. Ve spadaných listech se totiž mohou ukrývat houby a plísně, které se na jaře šíří do okolí. Proto spadané listí shrabáváme co možná nejčastěji, opakovaně a vždy – ať už z listí může být užitek (v rámci mulče či kompostu) či nikoliv.
Foto: Pixabay
Listy v karanténě
Spory hub a plísní mohou na listech přežívat klidně i tři roky. Proto je dobré je na tuto dobu dát do karanténu. Existuje několik možností jak udržovat listy v karanténě. Asi nejpopulárnější je přikrýt hromadu listí silnou vrstvou zeminy. Takto by listy měly zůstat po dobu tří let. Ale nebudou zcela bez užitku – poslouží jako zimní domov pro ježky či užovky. Dalším způsobem je shrabat listí a uložit je v mírně perforovaných pytlech někde na půdě – opět po dobu tří let. Protože spory nejčastěji ničí vysoká teplota, je dobré pytle přikrýt dekou. Ta zároveň zabrání přístupu slunečních paprsků, které by mohly způsobit rozpad pytlů.
Horké kompostování
Aby došlo ke zničení spor hub a plísní v průběhu kompostování, je zapotřebí, aby teplota vašeho kompostu dosáhla aspoň 65 °C. Dosažení této teploty je přirozený proces, stačí, když budete dodržovat poměry zelených a hnědých složek v kompostu. Obě tyto složky bychom měli do kompostéru ukládat již promíchané. Za tímto účelem se vám může hodit zateplený kompostér. První měsíc kompost přehazujte jednou za týden, abyste jej provzdušnili. Druhý měsíc postačí už jednou za dva týdny. Asi po půl roce by měl vzniknout zralý kompost (neměl by zapáchat).
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/lze-kompostovat-listi-nemocnych-stromu.html
Foto: archiv Radka Štěpána
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!