Listí na zahradě aneb Hrabat vs. nehrabat a jak ho efektivně využít

hrabání listí

Zatímco nejdříve je listí působivým ohňostrojem barev, který nadchne každým rokem a nikdy neomrzí, tak poté ho stromy a keře shodí. A my tak máme bohatou nadílku na zemi. A co teď? Hrabat listí? Nehrabat? Jak ho chytře využít, aby bylo přínosem pro celou zahradu?

Diskutabilní téma aneb hrabat, či nehrabat listí

Dříve se nad tím nepřemýšlelo a listí se jednoduše ze všech zahrad a zahrádek automaticky shrabávalo a následně likvidovalo. Jenže dnes se řada pěstitelů přiklání i k méně radikálnímu přístupu. Můžete se tak setkat s názorem, že vrstva spadaného listí na zemi je jakousi prospěšnou ochranou rostlin před mrazem a současně způsobem, jak udržet v půdě dostatečnou vlhkost. Jak rozlousknout toto dilema? Přínosem může být pro mnohé fakt, na kterém se takřka všichni shodnou, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice.

Jak kompostovat listí

Pokud hrabete, tak shrabané listí coby přírodní materiál na zahradě rovnou zkompostujte. Při kompostování je vhodné proložit listí i jiným materiálem, ať už to budou zbytky letniček, odpad z kuchyně, drcené větve apod. Pozor! Nikdy nekompostujte listí jakkoli nezdravé, napadené. Otázkou je listí z ořešáku, které se kvůli vysokému obsahu tříslovin hůře rozkládá. Zde platí osvědčená metoda, tj. namíchat listí z ořešáku s jinými materiály a v kompostu využít jen v přiměřeném množství. Odkud tedy listí vyhrabat? Zcela jistě z trávníku, rovněž tak z vodních ploch, štěrkových záhonů, jakožto i zpod napadených stromů, neboť tímto zabráníte šíření nákazy. A jak shrabané listí co nejlépe využít kromě kompostování?

Prospěšná ochrana rostlin v zimě

Máte trvalkové záhony? Pak zde listí poslouží coby přirozená ochrana před mrazem. Bude svědčit rostlinám, kterým nevadí vlhká půda ani v zimním období. Pro suchomilné rostliny ochrana z listí není vhodná. Tato zimní izolace kořenů současně udržuje půdu kyprou a vlahou. Tvorbu humusu následně podpoří i vlastním rozkladem, kdy tak poslouží i jako hnojivo. Rovněž tak cibulky pod zemí peřinu z listí ocení.

Na jaře si tak skrze ni květy jednoduše prorazí cestu. Pokud by vrstva listí byla příliš silná, tak ji jednoduše odhrňte. Zatímco ke choulostivým rostlinám, jako jsou azalky, hortenzie, rododendrony, tak k těm můžete listí před zimou nahrnout v hojné vrstvě a proti rozfoukání větrem zajistit například pytlovinou, netkanou textilií či pletivem.

listí

Foto: Pixabay

Využití listí pro zvířata

V případě, že do ohrádky pro listovku ponecháte cca 20 cm vysoký a okolo 1 m široký průchod, může efektivně posloužit i jako zimní úkryt ježkovi, ještěrce či žábě. Listím chráněný záhon nabízí zimní útočiště hmyzu. Rovněž tak sušené ořešákové listí lze využít i jako podestýlku v kurníku, jelikož odpuzuje parazity vyskytující se u drůbeže.

Zdroj: ireceptar.cz, lidovky.cz

Náhledové foto: Pixabay