Líska turecká: i ona poskytuje jedlé plody! Pochutnáte si!

Líska turecká

Není člověka, který by neznal lískový ořech. Je plodem stromu, který označujeme jako líska obecná (Corylus avellana). Nicméně v tomto článku se zaměříme na tak trochu jinou dřevinu. Líska turecká (Corylus colurna) také plodí. Na jejích oříšcích si pochutnávají veverky i ptáci a sklízet a konzumovat je mohou také lidé. Nejčastěji se vyskytuje v mírném až subtropickém pásu, a to jak na území Evropy, tak také v Asii, Severní a Střední Ameriky.

Líska turecká jako strom

Jedná se o mohutnou lísku, která může dosáhnout výšky 20 až 25 metrů. S tím je třeba při výsadbě počítat. Při pěstování obvykle dosahuje menších rozměrů. Do šířky může dosáhnout 8 až 12 metrů. Má pravidelnou korunu, která se nejprve zužuje, jak ale dřevina roste, koruna se zaobluje. Často se jedná o vícekmenný strom. Kůra stromu je nahnědlá a světle šedá a diskovitě se odlupuje.

Líska turecká

Foto: Pixabay

Listy a květy lísky

Líska turecká má jednouché, vejčité a laločnaté listy, které jsou špičaté. V porovnání s lískou obecnou mají listy delší řapík. Na podzim se zbarvují do žluté barvy. Květy se dělí na samčí a samičí. Samčí se skrývají v poupatech, samčí se objevují na vrcholu postranních výhonů. Zajímavostí je, že strom začíná kvést ještě předtím, než se objeví první listy. To, co nás ale na lísce nejvíce zajímá, jsou samozřejmě plody.

Plody lísky turecké

Stejně jako líska obecná poskytuje i líska turecká plody. Ty jsou velmi podobné klasickým lískovým oříškům. Plodenství lísky turecké mají kulovitý tvar. V každém plodenství se skrývá pět až devět oříšků, jen velice výjimečně pak až dvacet. Každý oříšek je velký asi 2 cm a na rozdíl od lísky obecné obsahují více tuku. Kromě plodů se dá využívat také dřevo těchto stromů.

Líska turecká – pěstování

Líska turecká dobře poroste i na suchých místech. Tento strom nemá žádné zvláštní požadavky na péči. Pokud roste na písčitých a lehkých půdách, je třeba myslet na zálivku. Taktéž můžete do půdy zapracovat vrstvu jílu, který udrží vlhkost déle, než písčitá půda. Čas od času můžete rostlinu přihnojit, ideálně na jaře, když se objeví listy, a poté na začátku léta. Řez není nutný, u starších stromu se provádí omlazovací a tvarovací řez (i ten je však dobrovolný).

Zdroje info:

https://www.zahradnictvi-flos.cz/corylus-colurna-liska-turecka.html

https://fajnyogrod.pl/porady/leszczyna-turecka-opis-wystepowanie-uprawa-porady/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!