Líska neplodí: nejčastější příčiny a řešení tohoto problému

Líska

Líska je strom, který v zahradě velice dobře vypadá. Pěstujeme ho ale obvykle za účelem sklízení chutných oříšků, které označujeme jako lískové oříšky. Stejně jako otevření lískových oříšků, nemusí být jednoduché ani pěstování samotné lísky. Častým problémem je to, že dřevina vypadá dobře, ale neplodí. V čem tedy spočívá problém? Pojďme se podívat na nejčastější příčiny.

Příliš mladá líska

Líska nemusí plodit zkrátka proto, že je ještě příliš mladá. Plodí stromy, které jsou staré minimálně 7 let. Pak mohou produkovat oříšky ještě dalších 20 let. Nejproduktivnější jsou lísky staré 7 až 20 let. Abyste ale dosáhli co nejvyšší produkce, je zapotřebí svou dřevinu pravidelně prořezávat. To stimuluje tvorbu plodů.

Nezdravá sazenice

Sazenice, která není zdravá, je náchylnější k chorobám, dlouho zakořeňuje a trvá déle, než se dočkáte prvních plodů. Je důležité, abyste zvolili takový druh lísky, která už napohled vypadá dobře. Zaměřte se na zdravý vzhled listů, bez známek houbových chorob, kořenový systém bujný, bez přítomnosti poškozených a zaschlých kořenů.

Lískové ořechy

Foto: Pixabay

Nevhodně zvolené stanoviště

Líska miluje slunce, takže pro ni vybíráme slunečné stanoviště. Dobře poroste i ve svazích. Jednotlivé dřeviny vysazujeme ve vzdálenosti alespoň 4 metry od sebe. Před výsadbou je třeba do řádně hluboké jámy zapracovat hnojiva nebo kompost. Můžeme mulčovat posekanou trávou, pilinami nebo směsí rašeliny a písku.

Nesprávná péče

Lísku zaléváme pořádně v prvních letech po výsadbě, dále také v období sucha. Udržet vlhkost v půdě vám může pomoci právě vrstva mulče. Doporučujeme organické druhy mulče, jako je například sláma nebo usušená posekaná tráva. Pravidelné hnojení zvyšuje výnos, ideální jsou dusíkatá hnojiva a komplex draslíku a fosforu. Příliš bujná koruna škodí, je proto provádět prosvětlující řez. Od šesti let prořezáváme korunu a tento zákrok opakujeme každé dva roky.

Zmrznutí lísky

I když si líska poradí i s mrazy, někdy může dojít k jejímu zmrznutí. A to zejména mladých přírůstků. Má-li přijít velký mráz, je dobré malou lísku chránit různými způsoby, které používáme u ovocných stromů (obalit jutou nebo agrotextilií, kartonem apod.).

Nemoci

Líska může trpět i na různé nemoci, které samozřejmě ovlivní její výnos. Proti nemocem se můžete chránit několika způsoby. Tím prvním je správný výběr stanoviště. Bělení kmenů na jaře a na podzim může též odvrátit infekce. Věnujte se čištění spadaného listí a oříšky sklízejte včas. Jednotlivé rostliny vysazujte s vhodnými rozestupy a pravidelně prořezávejte.

Zdroje info:

https://garden.desigusxpro.com/en/oreh/pochemu-ne-plodonosit-funduk.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/proc-liska-neplodi-20300818.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!