Líska a její pěstování: získejte vlastní lahodné oříšky

Líska

Lískové ořechy patří k nejoblíbenějším druhům oříšků vůbec. Jsou bohatým zdrojem vitamínu E, který nazýváme taktéž „vitamín mládí“. Rostou na stromě, který nazýváme líska. Tento strom existuje celé desítky tisíc let a původem pochází z Evropy. Vyskytují se ale také v Severní Americe a Asii. Lískové ořechy sbírali naši prapředkové na samém počátku lidské existence (období lovců a sběračů). Pokud se vám poštěstí a nasbíráte vlastní lískové ořechy, uchovávejte je na tmavém a chladném místě.

Vhodné stanoviště

Líska preferuje slunné místo. Poroste i ve stínu, ale úroda bude mnohem menší. Rostlinu můžete pěstovat z výhonků, které se nachází v okolí již vzrostlé dřeviny. Více se ale doporučuje množit ji z řízků, jejichž výhodou je to, že zakoření poměrné rychle. A poměrně rychle také rostou. Mladé rostliny chraňte před silným větrem.

Lískové ořechy

Foto: Pixabay

Líska a její výsadba

Půda by měla být úrodná, proto je dobré zlepšit její strukturu kompostem. Je-li příliš těžká, můžete ji smíchat s trochou písku pro lepší odvodnění. Jáma by měla být tak hluboká, aby se do ní vešly celé kořeny sazenice/řízku. Vložte je do jámy a zasypte. Ideální doba na výsadbu je na začátku podzimu. Poté je pravidelně kontrolujte, mladé sazenice jsou náchylnější, než vzrostlé stromy. Mráz ale snáší velmi dobře.

Zálivka, hnojení a prořezávání

Zejména v prvních letech je dobré o lísku pravidelně pečovat. Jednou za rok přidávejte pořádnou dávku kompostu – další hnojení není třeba. Mladé sazenice pravidelně zaléváme, zejména v horkých letních dnech. Dospělý strom nevyžaduje zalévání. Dorůstá výšky asi 5 metrů, proto je vhodné strom pro pohodlnou sklizeň seříznout. Řez má ještě jednu výhodu: omezí nadměrné větvení stromu, takže bude vypadat esteticky. Díky pravidelnému prořezávání bude umožněno rašení nových výhonků. Řez provádíme až po sklizni oříšků.

Choroby a škůdci

Rostlina není nijak náchylná na škůdce ani choroby. I to je její velká výhoda. O úrodu vás ale mohou připravit veverky nebo škůdce nosatec lískový. Tento malý brouček způsobuje prázdné a červivé plody. Vhodnou prevencí je chemický postřik v době, kdy samice klade vajíčka. To znamená na přelomu června a července.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/orzech-laskowy-uprawa-w-przydomowym-ogrodzie/

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-kerovych-lisek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!