Lipie sladká a její pěstování
Hledáte-li některé alternativní sladidlo, pak je vám jistě známá především stévie. Chcete-li ale slavit úspěch s rostlinou, kterou si můžete vypěstovat doma a je ještě více sladká, než je tomu u stévie, pak je ideální volbou lipie sladká. Tato rostlina působí jako vynikající sladidlo již po několik tisíciletí, k nám se ovšem dostala poměrně pozdě. Na vině je mimo jiné i fakt, že oblíbenost bílého cukru je u nás obrovsky vysoká.
Skvělá mexická bylinka se představuje
Lipie sladká, botanicky označovaná jako Lippia dulcis, je známá již z dob aztécké. Právě Aztékové jí používali jako sladidlo. I dnes jí mnozí říkají Aztécký cukr. Její sladkost je tisíckrát vyšší, než je tomu u rafinovaného cukru. Stévii sladkostí převyšuje třikrát. V oblastech Severní Ameriky a také v Karibiku se listy lipie sladké používají jako sladidlo do čajů a také do některých pokrmů. Používala se a stále se v těchto lokalitách používá také jako léčebná rostlina.
Pěstování lipie není nijak náročné
Mnohdy se vyplatí u Lipie pěstování sladká chuť je totiž ideální především tehdy, když si doma vypěstujete vlastní rostlinu. Lipii lze pěstovat po celý rok. V létě vám poslouží zahrada a v zimním období ji můžete mít klidně v truhlíku. Lipie má ráda sluníčko a také dostatečné množství vody. Substrát by měl být neustále mokrý, nicméně ne příliš přemokřený, aby rostlina nehnila. Pozor si dejte na hnojení dusíkatými hnojivy. To lipii ubírá silně na její sladkosti.
Využití lipie sladké
Mimo využívání lipie jako sladidla je možné najít i některé další možnosti, které lipie sladká nabízí. Její listy silně připomínají mátu, takže není problém ji přidávat do vonných směsí. Z částí rostliny se používají pochopitelně především lístky, které se dají pomalu sušit na stinných místech. Za celou sezonu jich lze sklidit z jedné rostliny klidně i půl kilogramu. Využívat jejich služeb mohou klidně i diabetici.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.