Líní nebo prohnaní? Trend nehrabání listí na podzim nabírá na síle. Zahradě může skutečně prospět
Líní nebo prohnaní? Trend nehrabání listí na podzim nabírá na síle. Zahradě může skutečně prospět. Podzim přináší podívanou plnou zářivých barev, a to zejména, když stromy shazují listí. Jakmile však tohle pestré nadělení pokryje váš trávník, vyvstává naléhavá otázka: co s ním máte dělat?
Hrabání listí je „povinnost“, se kterou se potýká mnoho majitelů domů, ale názory na jeho přínos se různí. Zatímco někteří považují spadané listí za zdroj bezplatného mulče, mnozí jej naopak pálí nebo vyhazují, čímž přicházejí o jeho potenciální přínos. A poslední skupina se rozhodla nehrabat vůbec. Kde je tedy pravda?
TIP: Zkuste si připravit bedly tak, jak jste je ještě neochutnali. Tímhle receptem nepohrdnou ani ti, kdo houby jinak nemusí.
Výhody hrabání listí
Hrabání listí slouží k mnoha účelům, a i když se nejčastěji zmiňuje estetika, ve skutečnosti je možných pozitiv mnohem více.
- Zlepšení zdraví trávníku: Pokud se listí nahromadí na trávníku v tlustých vrstvách, může ho dusit a bránit přístupu slunečního světla, vody a vzduchu. To může vést ke žloutnutí, řídnutí a dokonce i k odumření trávy pod ním.
- Prevence škůdců a plísní: Hromady vlhkého, rozkládajícího se listí vytvářejí ideální prostředí pro škůdce, jako jsou slimáci, hlemýždi a myši. Častým problémem jsou také plísně a houby, protože vlhké listí zadržuje vlhkost.
- Snížení tvorby plsti: Pokud listí zůstane na trávníku ležet a není odstraněno, může časem přispět k tvorbě plsti. Jde o hustou vrstvu odumřelé trávy, kořenů a organických látek, která může trávník dusit a snižovat jeho zdraví a vitalitu.
Foto: Pixabay
Pálení nebo vyhazování listí
Navzdory výhodám hrabání mnoho majitelů domů listí vyhazuje nebo se ho zbavuje jinak. Výhody jsou jasné – nechtěný materiál je rychle pryč. Nevýhody však převažují.
- Ztráta živin: Pálení nebo vyhazování listí znamená, že se zbavujete cenných živin, které by mohly obohatit vaši půdu.
- Znečištění ovzduší: Pálení listí přispívá ke znečištění ovzduší a uvolňuje do atmosféry škodlivé chemické látky a pevné částice. Kouř z listí obsahuje oxid uhelnatý a karcinogenní látky.
- Čas a práce: Likvidace listí vyžaduje úsilí – sběr, pytlování a převoz – to všechno nějaký čas prostě zabere.
Když se rozhodnete nehrabat
A pak jsou tu lidé, kteří se rozhodli nechat listí prostě tak, jak je. I to má ovšem svá pravidla. Drobné listí je vynikajícím mulčem pro květinové záhony, zeleninové zahrady a okolí stromů a keřů. Pomáhá zadržovat vlhkost v půdě, regulovat teplotu a omezovat růst plevele. A postupem čase se rozkládá a obohacuje půdu o organickou hmotu, zlepšují její strukturu a obsah živin.
V zimních měsících pak může poskytnout trvalkám a dalším choulostivým rostlinám ochrannou přikrývku. Vrstva listí pomáhá izolovat půdu, chrání kořeny rostlin před mrazem a snižuje poškození mrazem.
Podpora volně žijících živočichů
Hromady listí mohou vytvářet prostředí pro užitečný hmyz, ptáky a drobné savce. Tady však musíte počítat s tím, že vám na zahradě přezimují i nějací ti škůdci, bohužel. Mnoha lidem však trochu větší výskyt slimáků bohatě vynahradí třeba jarní pohled na šťastnou ježčí rodinku.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-hrabat-nebo-nehrabat-listi-proc-je-zlata-stredni-cesta-nejlepsi-volbou-pro-vasi-zahradu-40487779, https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hrabani-listi-na-zahrade-nekdy-je-lepsi-nedelat-nic
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)