Lilie: přehled nejčastějších nemocí a škůdců
Lilie jsou nádherné květiny, které nám dělají velkou radost. Dostupná jsou ve spoustě různých druhů a barev, což jenom zvyšuje jejich popularitu. Abychom ale zajistili jejich bezproblémový růst, je zapotřebí se o ni dobře starat. V péči o lilie je zahrnuta také ochrana před nemocemi i škůdci, kteří by mohli být pro rostliny dokonce fatální. Ty nejběžnější a nejnebezpečnější představujeme v tomto článku.
Chloróza (nebo také žloutenka)
Tato nemoc je často způsobena chybou, kterou se pěstitelé dopouštějí nejčastěji: vysadí termofilní lilie do oblasti, kde je chladno nebo do půdy, která má nevhodnou acidobazickou vlastnost. Chloróza vzniká tedy například tehdy, když lilie zasadíme do příliš alkalické půdy. Jedná se o velmi nebezpečnou nemoc, kterou poznáme podle rezavých skvrn a také pruhů na listech i stoncích. Další příčinou tohoto onemocnění jsou nadměrné deště, které způsobují odplavení důležitých živin ze země. Rostlina pak trpí nedostatkem těchto živin.
Odstranění chlorózy
Chlorózu lze odstranit nejlépe tak, že lilii přesadíte do nového stanoviště – zaměřte se na vhodné pH půdy nebo ji můžete okyselit kolem samotné rostliny (přidejte kůru nebo piliny). V lese kolem borovic se obvykle také nachází kyselá půda – což může být dalším řešením.
Foto: Pixabay
Šedá hniloba
Jedná se o velmi časté onemocnění. Je způsobeno specifickou houbou, která vzniká zejména v případě dlouhodobé výsadby lilií na stejném místě. Tyto houby ale vznikají také z důvodu dlouhotrvajících dešťů nebo při nadměrném zalévání lilií. V tomto případě totiž vzniká na listech a květinách vlhkost. Šedou hnilobu je poměrně snadné identifikovat. Na listech se objevují hnědé skvrny, které se poměrně rychle zvětšují. S postupem času se zbarvují do bíla. Tato choroba se šíří opravdu rychle, a to po celé rostlině – s výjimkou cibule. Příští rok může proto rostlina opět vykvést, nicméně bude znovu napadena houbou.
Odstranění šedé hniloby
Na odstranění je vhodné použít speciální přípravky, které najdeme v zahradnických obchodech. Při jejich aplikaci se řiďte návody, které jsou k nim přiloženy. Napadené rostliny odřízněte a spalte – nehodí se do kompostu.
Fusarium
Jedná se o onemocnění, které se pro změnu týká hlavně cibulí rostliny. Velice často vzniká nesprávným skladováním cibulek nebo jejich mechanickým poškození. Toto onemocnění poznáme podle hnijících skvrn na cibuli – s postupem času je cibulka lehčí a lehčí, až se nakonec zcela rozpadne. Fusarium se šíří půdními spórami, kde vydrží až tři roky. Pokud se tato choroba projeví v průběhu vegetačního období, můžete ji poznat podle zažloutlých listů, které následně schnou. Obvykle se vyskytují ve spodní části keře. Nechte je růst a na konci léta zakročte – vykopejte cibulky a posuďte jejich stav.
Odstranění fusaria
Cibulky, které mají jen drobné poškození, skladujeme tak, že je nejprve ošetříme vhodnými fungicidy. Vysaďte je na místě, kde jste lilie předchozí tři roky nepěstovali. Napadené rostliny (cibulky) se nehodí do kompostu, je třeba je spálit.
Zdroj: https://www.zahradaweb.cz/choroby-a-skudci-lilii/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!