Lilie: péče o tyto nenáročné, krásné květiny

Lilie

Lilie je skutečně mnohostranná květina. Ukazuje se, že v minulosti byla tato květina používána nejen jako okrasná rostlina! Například v Číně a Japonsku se od 13. století začaly některé odrůdy lilií pěstovat pouze kvůli cibulkám, které se používaly k jídlu. A používání lilií jako okrasné rostliny v Číně a Japonsku začalo mnohem později – až v 17. století. V evropských parcích se lilie pěstuje jako okrasná rostlina od konce 16. století.

Zálivka lilií

V létě lilie nevyžadují žádnou zvláštní péči (kromě odplevelení). Většina odrůd lilií je vhodná do krátkodobě vysušené půdy, jaká je v létě obvyklá. Umělé zavlažování provádějte proto pouze během dlouhodobého sucha (s výjimkou východních hybridů, které dávají přednost častému zalévání). Důležitý princip, který byste měli dodržet při zalévání: zalévejte pouze kořeny nikoli listy či květy rostliny.

Lilie

Lilie: Foto Pixabay

Hnojení lilií

V období vegetace je dobré lilii hnojit komplexními minerálními nebo organickými hnojivy, zejména pokud jsou lilie pěstovány ve špatných půdách. Během vegetačního období se lilie obvykle hnojí 3-4krát a typ hnojiva závisí na stupni vývoje lilie. Na jaře se zavádějí dusíkatá hnojiva ke stimulaci růstu, před a během kvetení fosforečná hnojiva, a na konci kvetení draselná hnojiva, která zvyšují schopnost rostlin odolat zimnímu chladu.

Péče v zimě

Na první zimu po výsadbě je třeba ochránit všechny druhy lilií před mrazem. A to i bez ohledu na jejich mrazuvzdornost. V následujících zimách v závislosti na vašich potřebách, v závislosti na klimatu a mrazuvzdornosti vašich druhů rostliny chráníme nebo ne.

Zazimování lilií

Máte dvě možnosti: buď cibulky necháte v zemi, nebo je vykopete a přes zimu skladujete v interiéru. Zimování v zemi je vhodné pro mrazuvzdorné lilie. Je důležité je přikrýt například různými rostlinnými zbytky – spadaným listím, slámou, posekanou trávou apod. Za zasněženého počasí je růst lilie dodatečně izolován sněhovou pokrývkou. Zimování v interiéru provádíme tak, že na zimu se cibulky vykopou ze země, promyjí se a nechají se vyschnout. Poté se provede vizuální kontrola: jakékoli poškozené cibulky bez milosti vyhoďte. Zdravé cibulky ošetřete fungicidem a umístěte na zvolené místo. Cibulky by měly být skladovány v nádobách s papírovou základnou, aby do nich mohl pronikat vzduch. Může to být lepenková krabice nebo papírový sáček apod. Před vložením do nádoby smíchejte cibulky se směsí borovicových pilin a rašeliny v poměru 1: 1. Teplota pro skladování je 0 až 2 °C a vlhkost nejméně 70 %.

Lilie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!