Lilek: výsev a všechno, co potřebujete vědět o netradiční rostlině
Lilek je plodinou, kterou na našich polích nenajdete příliš často. Výsev není náročný, avšak následná péče už vyžaduje určitá specifika, která není ochoten každý zahradník splnit. S výsevem bychom měli začít někdy na konci února či v průběhu března. Sazenice vyžadují poměrně dost tepla a také světla. Pak se jim bude dařit. Můžete jim proto při předpěstování svítit speciální pěstebními světly. Jde to ale i bez nich. Zde je postup krok za krokem.
Lilek ze semen
Semena můžete vysévat do jakékoli úrodné zeminy, ne však té, kterou si přinesete ze zahrady. Ta totiž může obsahovat patogeny nebo semena plevele, což není příliš vhodné. Ideální jsou substráty určené přímo na výsev. Jako pěstební nádoba poslouží jakákoli nádoba s odtokovými otvory, jako jsou truhlíky, květináče, nádoby od jogurtů apod. Nádoby naplňte zeminou a semínka zasaďte tak 0,5 až 1 cm hluboko. Každé semínko dejte do jamky zvlášť.
Foto: Pixabay
Pravidla pro výsev lilku
Do nádoby od jogurtu vleze vždy jen jedno semínko. Pokud máte větší nádoby, dbejte, aby jednotlivá semínka byla od sebe asi 5 cm vzdálená. Jakmile vyvinou dva pravé listy, je třeba je přesadit do jiného květináče, kde budou mít dostatek prostoru. Tomuto se můžete vyhnout a semena rovnou vysadit ve větších vzdálenostech, takže pak nebudete muset přesazovat. Vyklíčí za pět až deset dní. Po výsevu je důležitá teplota okolo 22 °C, sazeničky potřebují poté už nižší teploty, postačí nad 18 °C.
Lilek potřebuje teplo a světlo
Sazenice bychom měli nechat na slunném parapetu. Pokud je příliš tma (například v případě zatažených dní) sazenice nemusí vzejít. V takovém případě se vyplatí využít pěstební světla.
Péče o sazenice
Zajišťujeme jim teplo a světlo. Asi 5 týdnů po vzejití je vhodné použít poprvé hnojivo, ideálně biohumus. Přidáváme ho v množství raději menším, a to jednou za týden. Hnojivo by mělo být s postupným uvolňováním, což zajistí silné a odolné sazenice. Půdu udržujeme vždy vlhkou, nesmí vyschnout. Pozor ale na přemokření, protože to rostlinám také nesvědčí.
Lilek je vhodné otužovat
Lilek nepatří mezi mrazuvzdorné rostliny, proto jej ven vysazujeme až v okamžiku, kdy nehrozí mrazy. U nás je to v druhé polovině května. Asi 7 až 10 dní před výsadbou je vhodné rostliny otužovat. To znamená vystavit je venkovním podmínkám, jako jsou nižší teploty, vítr a slunce. Přes den j tedy dáme ven a na noc, nebo když mají přijít chladnější dny, přenášíme dovnitř. Dříve je možné vysadit lilky do skleníku či fóliovníku (fóliový tunel).
Zdroje info:
https://niepodlewam.pl/rozsada-baklazana-kiedy-i-jak-siac/
https://zielonepogotowie.blog/2021/01/27/baklazana-wysiej-u-siebie/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!