Lilek potřebuje péči, dokáže se však za ni skvěle odměnit. A miluje kopřivy
Lilek potřebuje péči, dokáže se však za ni skvěle odměnit. Lilek je perfektní plodinou pro české zahrádky. Stačí se jen při jeho pěstovávání držet několika osvědčených rad a úroda bude skvělá.
Lilky s lesklou slupkou od tmavě fialové po krémově bílou jsou neopěvovanými hrdiny zeleninové zahrady. Často bývají považovány tak trochu za aristokraty zeleninového světa a ke svému rozkvětu vyžadují pečující prostředí. Věděli jste však, že tajemství jejich plodné štědrosti spočívá v teple, ve kterém jsou pěstovány?
Výhra v podobě ideální půdy
Lilky touží po trůnu z nadýchané, na živiny bohaté půdy s neutrálním pH – po královském záhonu, kde mohou rozprostřít své kořeny, aniž by se setkaly se strašáky půdního světa: patogeny. Ať už se rozhodnete pro předem namíchanou půdní směs, nebo si vytvoříte vlastní ze zahradní zeminy, listovky a kompostu, zásadním krokem je její dezinfekce. Moje teta nedá dopustit na lehké pokropení roztokem manganistanu draselného – funguje přímo skvěle.
Foto: Pixabay
Zasetí semen jako klíč k úspěchu
Načasování výsevu semen lilku je klíčové. Semena zasaďte asi centimetr hluboko do připravené směsi půdy. Nezapomeňte, že sazenice jsou hodně teplomilné, daří se jim proto nejlépe v teple 25 až 30 stupňů Celsia. A jakmile se jim objeví druhý nebo třetí pravý list, přesaďte je do větších květináčů.
Hnojení: klíč k vitalitě
Přibližně dva týdny po přesazení je čas na doplnění komplexních živin. Nejlepší je vsadit na komplexní hnojiva, která v sobě mají vše, co tyto křehké rostlinky potřebují. Tato výživa, aplikovaná dvakrát až třikrát před závěrečným aktem přesazení do zahrady, vám zajistí opravdu silnou budoucí úrodu. Později můžete vsadit i na kopřivovou jíchu.
Odolné odrůdy pro zahrádkáře mírného pásma
K radosti zahrádkářů v chladnějším podnebí vyšlechtili šlechtitelé odrůdy lilku, kterým se daří i v méně než tropických podmínkách. Skvělým příkladem je podle webu iReceptář například odrůda „Czech Early“ s menšími plody, které si však zachovávají klasický vejčitý tvar, tmavě fialovou lesklou slupku a krémově bílou dužinu. Nechybí však ani Beatrice (s plody bílé barvy), Klara (s plody fialové barvy) a Serena (s plody růžové barvy).
Zdroj: https://fryd.app/en/magazine/planting-eggplants-sowing-care-harvesting, https://www.southernliving.com/garden/growing-eggplant, https://www.growveg.com/guides/5-tips-for-growing-excellent-eggplant/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)