Lilek: Pěstování není nic složitého. A je možné i na balkoně
Lilek se stává čím dál více oblíbenou plodinou. Obsahuje málo kalorií, ale poměrně bohaté množství vitamínů a minerálů, takže je vhodný také při dietách. Jeho stinnou stránkou je to, že pokud jej smažíte, nasákne poměrně dost tuku (oleje), proto je vhodné jej připravovat raději bez přidaného tuku. Například jej grilovat nebo péct. Receptů, do kterých se dá použít, je celá spousta.
Výsadba lilku
Lilek má poměrně dlouhé vegetační období a navíc nemá rád chlad. Proto jej vyséváme uvnitř. Jejich výsadba může probíhat již v druhé polovině února. Pro usnadnění klíčení je namáčíme ve vodě, kde nabobtnají. Poté je vysadíme do pěstební nádoby do hloubky asi 1,5 až 2 cm. Je vhodné je umístit na teplé místo, které může být i tmavé. Jakmile zpozorujete, že rostlina vyklíčila, přeneste ji na světlo.
Foto: Pixabay
Lilek a jeho přesazení
Asi týden poté, co rostliny vyklíčily, je můžeme přesadit do samostatných nádob. Ty by měly mít objem asi 400 ml. Kořeny jsou poměrně mělké. Pokud jsou sazenice příliš vytáhlé, bude třeba je přivázat ke klacíku. Asi za měsíc přesaďte rostliny do dvoulitrové nádoby. Pro pěstování jsou vhodné lehké a propustné půdy, bohaté na živiny. Lilky patří do stejné rodiny jako rajčata, takže je budeme pěstovat na podobných pozicích. V některých případech se vyplatí pěstování ve skleníku.
Lilek na konečné stanoviště
Již v polovině dubna je možné přesadit sazenice lilku do skleníku nebo fóliovníku. Do venkovních prostor vysazujeme teprve v druhé polovině května, kdy už nehrozí nebezpečí mrazů. Jednotlivé rostliny rozmísťujeme ve sponu 50 x 50 cm. Velmi dobře se osvědčilo pěstování lilku na půdě pokrytou černou zahradnickou fólií. Ta propouští vlhkost, ale eliminuje růst plevele. Díky ní dochází ke zvýšení teploty půdy, což může zajistit rychlejší sklizeň. Lilek je možné pěstovat také v nádobách například na balkoně, důležitá je vhodná opora.
Zálivka a hnojení lilku
Zálivka je pravidelná. Lilky potřebují poměrně dost vody, a to zejména v období, kdy se tvoří plody. To je obvykle v druhé polovině července až druhé polovině srpna. Jakmile uvidíte, že se začnou tvořit plody, spočítejte, kolik jich na které rostlině je. Na menších rostlinách ponechte maximálně pět plodů, na těch větších až sedm. Ostatní plody bez milosti odstraňte. Tím podpoříte růst stávajících plodů a jejich rovnoměrné dozrávání.
Zdroje info:
https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-lilek-baklazan
https://vsaduidoma.com/pl/2021/02/15/vyrashhivanie-baklazhan-lunki-podkormki-i-shema-formirovki-kusta/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!