Lilek: nejčastější otázky, na které se při pěstování ptáte

Lilek

Lilek, nebo chcete-li baklažán, není u nás zatím příliš oblíbenou zeleninou. Důvodem je to, že spousta lidí stále ještě neví, jak jej v kuchyni použít. Přitom se jedná o velmi univerzální zeleninu, podobně, jako je třeba cuketa. Můžete jej grilovat, smažit, péct nebo třeba i vařit. Jeho pěstování bohužel není nic jednoduchého. Proto přicházíme s několika tipy, které by vám mohli pomoci v tom, abyste letos sklidili své vlastní lilky!

Kde pěstovat lilek?

Lilek patří mezi teplomilné rostliny s poměrně dlouhým vegetačním obdobím. Proto je důležité začít jej pěstovat uvnitř. Pokud by se stalo, že by rostlina byla vystavena teplotám pod 0, uhynula by. Již při teplotách pod 15 °C se růst rostliny zastaví. To je důvod, proč ji nevystavujeme nižším teplotám, než je právě 15 °C. Lilek je ideální rostlina do skleníku, vystačíte si ale i se zahradou.

Lilek

Foto: Pixabay

Kdy vysadit lilek?

Semena lilku vyklíčí za 8 až 14 dní. Poté je třeba počkat ještě 10 až 12 týdnů, než lilek přesadíte na konečné stanoviště. Teprve v druhé polovině května ale u nás obvykle pomíjí nebezpečí mrazu. Ideálním obdobím pro výsev semen je tedy od začátku do poloviny března. To, jak dlouhé bude vegetační období, doba klíčení apod. může ale záviset taktéž na tom, jaký lilek si zakoupíte. Pečlivě si tedy prostudujte informace uvedené na obalu semen.

Jak vypadají semena?

Semena vhodná pro výsev můžete získat z již existujícího plodu (z předchozí výsadby například). Tato semena by neměla být uchovávána po dobu starší pět let. Platí ale také to, že loňská semena mohou špatně klíčit. Pokud tedy máte k dispozici větší množství semen, porovnávejte je mezi sebou. Odstraňte všechna, která se liší. A může jít nejenom o poškození, ale také barevnou odlišnost nebo skvrny.

Jak zjistím, že semínka jsou ještě živá?

Jejich životaschopnost je možné vyzkoušet v roztoku kuchyňské soli. Do sklenice o objemu 250 ml vmíchejte lžičku soli a vlijte vodu. Promíchejte, aby se sůl rozpustila. Poté do sklenice nasypte semena a promíchejte. Počkejte několik minut a poté odstraňte ta semínka, která vyplavala. Ta nejsou životaschopná a jejich výsev by byla ztráta času. životaschopná semínka klesají na dno solného roztoku.

Jak ochránit semena před plísní?

Semena lilku jsou náchylná k plesnivění. Toto riziko můžete minimalizovat, když je po dobu 15 až 20 minut namočíte v růžovém roztoku manganistanu draselného. Poté je omyjte.

Mohou klíčit bez půdy?

Ano. Stačí, když semínka položíte na vlhkou látku nebo filtrační papír do plastové nádoby. Stejným materiálem je přikryjte a znovu navlhčete. Udržujte neustále vlhké (proto je vhodné, když jde plastová nádoba přiklopit), ne však mokré. Už za čtyři až pět dnů byste měli zpozorovat první klíčky.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2019/02/07/baklazhany-rassadoj-posev-i-uhod-sovety-biologa/

https://gardenerspath.com/plants/vegetables/eggplant/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!