Líčidlo jedlé, nebo americké: Rozeznat se dají na první pohled
V posledních letech se pro svůj dekorativní vzhled objevuje líčidlo (Phytolacca) na našich zahrádkách stále častěji. A protože je poměrně nenáročně (zvládá růst třeba i na rumištích), docela snadno mohl vítr odvát několik semínek i do vaší zahrádky.
Na našem území se lze potkat se dvěma druhy – líčidlem jedlým (Phytolacca esculenta) a líčidlem americkým (Phytolacca decandra). Rozeznat se dají na první pohled. Líčidlo jedlé je výraznější – jeho květy trčí kolmo vzhůru a jeho plody mají na povrchu rýhy. Líčidlo americké kvete oproti tomu převisle a jeho plody jsou dokonale hladké.
Jak pěstovat líčidlo jedlé
Jde o trvalku, vysokou asi 150-200 centimetrů. Jeho domovinou je Asie a u nás se vyskytuje asi od 30. let minulého století. Kvést začíná od června, ale poslední květy se mohou objevit i v září. Plody pak dozrávají až do listopadu. Díky své černofialové barvě se ze všeho nejvíce podobají ostružinám.
Na pěstování je líčidlo jedlé vcelku nenáročné. Zalíbí se mu v každé zahradní zemině – na slunci i v polostínu. Stačí ho 2x za sezónu přihnojit tekutým hnojivem a a v době největšího sucha trochu zalít.
Líčidlo jedlé – zimování
Jde o plně mrazuvzdornou bylinu. I když mu první silnější mráz spálí všechny listy, kořen zůstane nedotčený a zhruba v polovině dubna znovu obrazí. Vyplatí se však zakrýt rostlinu na podzim chvojím, vyhnete se tak možnému většímu poškození při holomrazech. Rozmnožit pak můžete rostlinu na jaře dělením nebo výsevem semen. Často vzejdou i ta, jež předtím odpadla do volné půdy. A protože jeho plody chutnají ptákům, dokáže se líčidlo jedlé rychle rozšířit i do velmi vzdálených lokalit.
A proč vlastně jedlé? Protože z jeho šťávy se vyrábí barvivo, používané do cukrovinek a k dobarvování moučníků. Líčidlo americké se pěstuje podobně a díky vyššímu obsahu saponinů jedlé není.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)