Liči: Tropické ovoce, které můžeme pěstovat i u nás
Liči čínské (Litchi chinensis) známé také pod jménem dvouslivák lahodný je strom, který ve svém přirozeném prostředí (tropickém pásu) dorůstá výšky až 12 metrů. Patří do čeledi mýdelníkovité. Plody tohoto stromu se u nás prodávají pod názvem liči – to znamená, že strom i plod nazýváme jedním jménem. Pokud chcete pěstovat vlastní liči, můžete se o to pokusit i doma. Kdo ví, třeba se dočkáte i nějakého ovoce.
Pěstování z pecky
Nejlevnější variantou je pěstování liči z pecky ovoce. Na ovoce můžete narazit v určitých částech roku (liči se sklízí, až když je úplně zralé, takže je v obchodech k dispozici jen několikrát v roce). Svým tvarem i velikostí připomíná švestku. Slupka, která chrání ovoce, se nekonzumuje. Má hnědočervenou barvu a je-li ovoce zralé tak akorát, je možné ji snadno sloupnout. Pod ní se nachází jedlá dužina, perleťově bílé barvy. A uprostřed této dužiny je pecka, kterou můžeme použít k pěstování. Je potřeba provést výsev co nejdříve po konzumaci, tím zvýšíte pravděpodobnost vyklíčení.
Liči: Foto Pixabay
Klíčení liči
Pecku zasaďte do substrátu vodorovně do hloubky 2 až 4 cm. Přihrňte zeminou a nechte při pokojové teplotě (okolo 22 °C). Asi za jeden týden byste měli pozorovat malý klíček. Klíčivost je poměrně velká, takže pokud jste si nasadili více rostlinek, zachovejte si všechny. Další pěstování bude již obtížnější.
Vlhkost, teplo, úrodná půda
Liči miluje vlhkost. Co však nesnáší, je přemokření. Proto je třeba provádět zálivku často, ale nepřelévat. Je také vhodné mlžení jejích listů. Teplota v pokoji, kde liči roste, by nikdy neměla poklesnout pod 10 °C. Stojí za to vědět, že liči je ve vegetativní fázi po celý rok. Nejlepší zeminou pro pěstování liči je směs odkyselené rašeliny a perlitu.
Přesazování
Mladé rostliny bychom měli přesazovat každoročně. Přesazení je ale možné provést také tehdy, když vaše rostlina strádá – její listy vadnou a na okrajích hnědnou. V tom případě ji můžete zkusit zachránit tak, že ji přesunete na jiné místo v místnosti nebo změníte frekvenci zalévání. Pokud nic z toho nepomůže, je vhodné rostlinu přesadit. Velmi často je totiž nespokojena s množstvím soli v půdě – obvykle je tam soli příliš mnoho. Po přesazení dopřejte rostlině první hnojivo až za tři měsíce, poté v měsíčních intervalech.
Liči: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!