Liči čínské aneb dvouslivák lahodný: Ovoce se specifickou chutí

Liči čínské (Litci chinensis, Sonnerat) je také známé pod názvem dvouslivák lahodný. Tento exotický plod pochází původem z Číny a Indočíny. Pod tenkou slupkou se skrývají lahodné šťavnaté plody, které někdo připodobňuje ke kompotovaným mandarinkám. Chuť liči je ale specifická, a tak se najdou mnozí, kteří toto ovoce milují, stejně tak jako ti, kteří je nenávidí. Ovoce roste na obrovském stromu, který může dosahovat výšky až dvacet metrů a dožívat se více než 200 let. Pěstitelé ale strom udržují do výšky deseti metrů pro snadnější sklizeň plodů.

Sladké plody

Liči má v průměru okolo 2,5 centimetru, délku může mít okolo 4 centimetrů. Tvar tohoto ovoce je nejčastěji oválný, může ale být také srdčitý a kulatý. Slupka má narůžovělou barvu a po jejím sloupnutí (jde to velmi snadno) se dostáváte k jedlé dužině. Při konzumaci si dejte pozor: uprostřed se nachází pecka, která je velká asi jako fazole. Některé plody mají tuto pecku zakrslou a objem dužiny je tudíž větší.

Čínské jahody či švestky

Toto ovoce můžeme také najít pod názvem čínské švestky (je-li dužina vysušená) nebo jako čínské jahody (konzervované plody). V těchto podobách můžeme liči konzumovat. Samozřejmě nejlepší je v čerstvé podobě, nicméně kvalitu si plody udrží maximálně 4 dny po utržení. Plody můžete také podusit na másle a použít jako náplň do palačinek nebo ozdobu dezertů. Využívejte je podobně jako konzervované jahody. Čerstvé plody nevařte, dužina získá houbovitou texturu.

Foto: Pixabay

Pěstování liči

Ze semínek zkonzumovaných plodů si můžete vypěstovat vlastní rostlinku. Semínko by nemělo být scvrklé, ale hladké a pevné. Pozor – rychle ztrácí svou klíčivost, takže jej zasaďte co nejdříve poté, co si ovoce přinesete ze supermarketu. Očistěte semínko od dužiny a zasaďte asi dva centimetry hluboko do směsi rašeliny a písku (namíchané ve stejném poměru). Ideální je teplota kolem 20 °C a neustálá vlhkost půdy. Za měsíc vám vyklíčí rostlinka.

Péče o rostlinku

Pak už jen stačí udržovat rostlinku před přímými slunečními paprsky a s neustále vlhkou půdou. Velký strom vám z ní bohužel nedoroste a ani plodů se nedočkáte. Nicméně můžete získat velmi zajímavou pokojovou rostlinu. Přes zimu ji nechte v místnosti, kde je teplota okolo 10 °C. Mrazu bychom rostlinku vystavovat neměli, i když krátkodobě vydrží i teploty pod nulou. Jednou za 14 dní můžeme rostlince přilepšit tekutým hnojivem pro pokojové rostliny v období od února až do konce září.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!