Lichořeřišnice: Jak pěstovat tuto rostlinu
Lichořešišnice je popínavá letnička s velkými a zářivými květy. Roste brzy po vysetí, nenáročná a navíc také léčivá a jedlá. Hodí se do truhlíků, okrasných nádob, obruby záhonů, zástěn i pergol. Na výběr je z množství odrůd s květy všech možných barev.
Atraktivní odrůdy
Nejnovější směsí lichořeřišnice větší je Alaska Mix. Vysoká je 20 cm a rozkvétá jednoduchými a něžnými růžovými až lososovými květy s tmavě zelenými listy. V truhlících nebo závěsných nádobách zase hezky vynikne plnokvětá Glorius Gleam Mix nebo Tip Top, vykvétají totiž v velkými a zářivými květy v mnoha odstínech. Na balkony, zídky a svahy je ideální směs Out of Africa, která vytváří tmavě zelené, bíle panašované listy se svítivě barevnými květy. Ty se spojují v hustý a bohatý kvetoucí koberec.
Lichořešišnice – jak pěstovat?
Co se týká Lichořeřišnice a pěstování, semena Lichořeřišnice vyséváme ve sponu asi 40 x 15 cm do konce července na záhony, do truhlíků či květináčů, větších mís. Ve vlhké půdě semena vyklíčí do tří týdnů, ale musí mít teplotu nad 18 °C. Semena jsou velká a prospívá jim máčení, pak už nesmí zaschnout. Semena dáváme do jamky hluboké zhruba 2 cm. Do jamky dejte jen 2 až 4 semena, aby byly květy rostlin pak hustší a bohatší. Lichořeřišnice rostou a kvetou nejlépe v normální, spíše vlhké půdě a na slunném stanovišti. O této rostlině také platí, že čím má chudší půdu, tím má zářivější a bohatší má květy. Proto nehnojíme. Na vyhnojeném pozemku bude bujně růst, ale málo kvést.
Lichořešišnice jako lék
Lichořeřišnice je nejen okrasná květina, ale pěstuje se i pro své léčivé účinky. Využívá se při onemocněních horní dýchacích cest, onemocnění močového měchýře. Má totiž antibiotické účinky. Všechny části rostliny jsou jedlé a chutnají podobně jako ředkvička. Pravidelným pojídáním čerstvých listů během léta si můžete zajistit lepší imunitu i na zimní období.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.