Lichořeřišnice je připravena ke sběru právě teď!

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je oblíbená jednoletá rostlina, protože její okrasné květy mají hned dvojí použití: poslouží jako dekorace a jsou jedlé. Vysadit tuto rostlinu poblíž některých rostlin se vám může vyplatit, protože odpuzuje slimáky a přitahuje mšice (často na ni nalákáme mšice, abychom uchránili jiné rostliny před nájezdy těchto škůdců). Velké květy získáte, pokud zvolíte Tropaeolum majas čili lichořeřišnici větší. Kvete od června až do pozdního podzimu. Květy jsou nejčastěji oranžové, mohou ale být i žluté, červené, nebo dokonce hnědé.

Příliš úrodná půda není vhodná

Lichořeřišnici pěstujeme na slunných a teplých stanovištích. Vyhovuje jí středně úrodná půda. Pokud je půda příliš bohatá, vede to k menšímu kvetení rostliny ve prospěch zelených částí. Semena je vhodné vysadit přímo do půdu, a to od druhé poloviny dubna. Jednotlivé rostliny vyžadují vzájemnou vzdálenost 15 až 20 cm. Vysadit ji můžete i uvnitř do květináčů (a to už v březnu), díky čemuž se můžete radovat z květů o něco dříve. Lichořeřišnice, kterou jste vysadili rovnou do půdy, pokvete až v červenci, ty předpěstované kvetou již v červnu.

Lichořeřišnice
Foto: Unsplash

Lichořeřišnice je citlivá na přesazování

Jakmile lichořeřišnici vysadíte, měli byste počítat s tím, že už ji nebudete moci přesadit. Jedinou výjimkou je předpěstování sazeniček v interiéru, to pak ale rostlinu přesazujeme s celým obsahem květináče, abychom nepoškodili její kořeny, a to v druhé polovině května, kdy již nehrozí jarní mrazíky. Péče o lichořeřišnici spočívá zejména v jejím pravidelném zalévání – půda by nikdy neměla vyschnout!

Sběr semen z květů lichořeřišnice

Pokud máte vlastní rostlinu, už nikdy nemusíte kupovat další semínka, protože je jednoduše získáte z již existující rostliny. K tomu postačí ponechat na rostlině nějaké květy, které sklidíte až v srpnu nebo v září. Nechte je sušit na větraném místě, poté je vyloupejte. Skladujte v papírovém sáčku na suchém a vzdušném místě. Semena poslouží k vypěstování nových rostlin i ke konzumaci.

Použití v kuchyni

Květy, listy i semena jsou jedlé a mají lehce pikantní chuť. Hodí se jako ozdoba nejrůznějších pokrmů. Můžete je přidat do salátů, sendvičů nebo naložit semena jako kapari. Vyrobit si můžete i léčivý lichořeřišnicový ocet:

  • 100 g lichořeřišnice zalijte 300 ml vína nebo balzamikového octa. Nechte odležet dva týndy a poté můžete používat. Slouží k ošetření ran, na akné nebo alergické projevy na pokožce, k mytí obličeje a vlasů, k přípravě léčivé koupele (pomáhá proti bolestem celého těla).

Zdroje info:

https://www.herbavis.cz/blog/lichorerisnice-a-jeji-lecive-vlastnosti-lecba-i-pouziti?srsltid=AfmBOooa5sNDgbm2_Gi7uE3ixtYf0VJ_uoXaB8gNg4VVMllJ-jNJymXB

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/nasturcja-pnaca-kiedy-siac-i-dlaczego-warto-miec-ja-w-ogrodzie-aa-TzPV-a5Pv-QRkU.html#kiedy-zbierac-i-jak-przechowac-nasiona-nasturcji

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!