Libora měňavá jako léčivka i jedovatá krasavice
Nejspíš ji velmi dobře znáte, ovšem pod častějším označením lantana nebo lantána (odborně Lantana camara). Miluje suchá místa a přímé slunce. Potěší pestrostí svých květů a dařit se jí bude uprostřed záhonu i v malém květináči.
Je oceňována zejména pro dlouhou dobu květu (od května až do října) a množství barev, které do zahrádky dokáže vnést. Její květy totiž nikdy nemají jen jednu jedinou, nejčastěji balancují mezi dvěma až třemi. A její listy navíc velmi příjemně voní po citrusech.
Rostlina na živé ploty – bohužel ne u nás
Původním domovem libory měňavé je Jižní Amerika. Právě tady má optimální podmínky k růstu a snadno přesáhne výšku dvou metrů, což ji činí dokonalou adeptkou na rychlerostoucí živý plot. U nás bývá bohužel její maximální výška sotva poloviční. Není bez zajímavosti, že barva jejích květů se mění v závislosti na jejich stáří. Žlutá, oranžová, růžová, červená, fialová. To všechno můžete na své zahrádce mít. A navíc k vám na zahradu přiláká i různé druhy motýlů.
Rozporuplné využití libory na zahrádce
Jediné, co libora potřebuje ke své spokojenosti, je pravidelné odstraňování starých květenství – pokvete pak déle a hojněji. Citlivější osoby by však neměly brát nůžky do ruky bez použití ochranných rukavic. Jinak jim hrozí nepříjemné podráždění kůže v důsledku alergické reakce.
Pokud mezi alergiky nepatříte, můžete naopak využít jedinečných léčivých vlastností této květiny. Obklady z listů se uplatní při léčbě špatně se hojících ran, spolu s květy pak poslouží jako základ léčivého odvaru, pomáhajícího při chorobách dýchacích cest.
A pokud byste se chtěli poohlédnout po liboře v lékárnách, našli byste ji jako součást mastí proti vředům, dermatózám a mnohým dalším kožním onemocněním. A podobné uplatnění má i ve veterinářství, v některých případech dokonce nahrazuje antibiotika.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)