Libeček: podmínky pro úspěšné pěstování. Jak bojovat se rzí a co ho může poškozovat

libeček

Libeček: podmínky pro úspěšné pěstování. Jak bojovat se rzí a co ho může poškozovat. Nejlépe se libečku daří na slunném nebo částečně zastíněném místě. Rostlina dává přednost slunečnímu světlu, takže se jí nejlépe daří na místech, kde je denně alespoň šest hodin na přímém slunci, i když snese i stín. Správná světelná rovnováha podporuje bujný růst a zvýrazňuje chuť listů.

Nároky na půdu

Ideální půda pro libeček je bohatá, dobře propustná a hlinitá, s neutrálním až mírně zásaditým pH. Před výsadbou ji lze obohatit organickým kompostem, který podpoří zdravý růst. Této bylince se ovšem nedaří v těžkých jílovitých půdách nebo na místech, kde stojí voda, protože špatná drenáž může vést k hnilobě kořenů.

Zalévání a hnojení libečku

Pravidelná zálivka je zásadní, zejména v období sucha, protože libeček preferuje trvale vlhkou půdu. Vyhněte se však přemokření, protože to pak odnáší jeho kořeny (viz výše). A jak je s výživou? Ačkoli libeček není náročný na výživu, každoroční aplikace vyváženého organického hnojiva může jeho bujný růst podpořit. Já mu každé jaro dávám lopatu kompostu a je navýsost spokojený.

Libeček

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Libeček lze množit ze semen vysetých přímo na zahradě – obvykle vyklíčí do dvou týdnů, pokud jsou udržována ve vlhku a teple. Dospělé rostliny lze množit dělením a to na jaře nebo na podzim. Dělení pomáhá regulovat velikost rostliny a omlazuje starší trsy, které by mohly zdřevnatět nebo být méně produktivní.

Sklizeň a řez

Sklizeň lze zahájit ve druhém roce růstu rostliny a podle potřeby seřezávat listy. Pravidelná sklizeň podporuje nový růst a zabraňuje přílišnému růstu rostliny. Navíc seříznutí květů před vysemeněním může prodloužit tvorbu listů a zabránit nadměrnému samovýsevu rostlin. Ovšem sklízet je možné klidně i mladé lístky – sotva pár týdnů po vyrašení. Dejte však pozor na to, abyste jich rostlině nikdy neodebrali moc a počítejte s tím, že jejich chuť nebude tak výrazná.

Houbové patogeny jsou největší problém

Libeček je náchylný k houbovým chorobám, jako je skvrnitost listů a padlí. Ty se projevují jako barevné skvrny na listech a ve vlhkém prostředí se mohou rychle šířit. Správné rozmístění a cirkulace vzduchu pomáhají těmto problémům předcházet. Při silných infekcích však může být nutné použít fungicidní postřiky.

Bohužel moje zkušenost je taková, že ne vždy se povede rez zcela zlikvidovat. Přežívá totiž v půdě. Pomohlo mi až vysazení nového libečku do květináče a desinfekce místa původního růstu zeleným hořčičným hnojením. Následující rok se už rez na novém libečku neobjevila.

Napadení škůdci

Mezi běžné škůdce patří mšice a roztoči, které lze potlačit pomocí přirozených predátorů, jako jsou berušky, nebo použitím insekticidního mýdla.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/libecek-lekarsky-jak-ho-pestovat, https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/2032-jak-pestovat-libecek-postup-substrat-zalivka-svetlo-hnojeni-prezimovani

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)