Libeček: Podmínky pro úspěšné pěstování a co ho může poškozovat

libeček

Libeček je známou a u nás běžně používanou bylinou. Vyniká pro své typické aroma a dodá pokrmům náležitou chuť. Jaké podmínky je třeba zajistit pro zdárný růst? Jak je to s chorobami? Poradíme vám, na co si dát pozor a jak si udělat vlastní pesto z libečku.

Podmínky pro pěstování libečku

Na pěstování není tato bylina nikterak náročná. Aby vám libeček dobře rostl, je třeba zvolit vhodné stanoviště. Nejlépe se mu daří na slunném místě či v polostínu, kde poroste po několik let. Pěstovat lze ze semen i sazeniček. Důležitá je optimální zálivka. Libeček je třeba pravidelně zalévat, ale pozor na přemokření. To rostlina nesnáší. Netřeba přihnojovat.

Sklízí se aromatické listy, nať, ale také můžete semena, dokonce možný je i kořen. A to postupně od května, přes celé léto až do listopadu. Rostlinu je třeba pravidelně sestřihávat. Tímto podpoříte její růst a zpomalíte kvetení.

Riziko chorob a škůdců

Co může ohrozit libeček? Bylina bývá napadena houbovými patogeny, které způsobují listovou skvrnitost. Může to být nějaká rez. Pak je třeba prohlédnout zahradu, zda se nenachází i na jiných rostlinách. Pomoc spočívá v preventivní ochraně či nejpozději po objevení prvních příznaků choroby použití postřiku. Boj se rzí je mnohdy velmi složitý. Pakliže nepomůže ani nové přesazení byliny, zvolte raději pěstování v nádobě. Sice libeček v ní nedosáhne takové velikosti, ale na použití v kuchyni vám to bude zcela stačit.

bylina

Foto: Pixabay

Pesto z libečku

Lahodné pesto z libečku, které je skvělé zejména na těstoviny. Stačí nahrubo nakrájet 5 hrstí listů libečku a dát do mixéru společně se 2 stroužky česneku, 100 g slunečnicových semínek. To zalijte 200 ml olivového oleje a rozmixujte vše nahrubo, aby ve směsi zůstali drobné kousky slunečnicových semínek. Pesto je třeba skladovat v uzavřené sklenici v ledničce.

Zdroj: zahradkaruvrok.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay